Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bezpieczne zabawki dla niemowląt

2019-01-29
Bezpieczne zabawki dla niemowląt

Okres niemowlęcy, trwający od urodzenia do ukończenia pierwszego roku, to szczególny czas w życiu każdego malucha. A przy okazji jego rodziców, którzy ze szczególną troską podchodzą do wyboru przedmiotów, którymi od pierwszych dni życia otacza się ich pociecha. O tym, jak ważną rolę w prawidłowym rozwoju malucha odgrywają zabawki dla niemowląt, wiadomo nie od dziś. Czym jednak kierować się przy ich wyborze, by były jednocześnie bezpieczne i rozwijające? Po jakie zabawki edukacyjne dla niemowląt warto sięgnąć? Podpowiadamy!

Zabawki dla niemowląt – przede wszystkim bezpieczne

Szukając zabawek, wato zwrócić uwagę na zawarte na ich opakowaniu informacje. Wśród nich znaleźć się powinny przede te dotyczące tego, dla dzieci w jakim wieku zabawka jest przeznaczona. Znak bezpieczeństwa CE stanowi z kolei deklarację producenta, że zabawka dla niemowląt wykonana została zgodnie z wszelkimi wymogami producenta. Równie ważne są wskazówki określające umiejętności potrzebne do korzystania z danej zabawki i ewentualne ostrzeżenia, na przykład takie, że dana zabawka może być używana wyłącznie pod nadzorem dorosłych. Produkty dla dzieci powinny być oczywiście pozbawione ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć malucha, otworków, w których mogą zaklinować się jako paluszki oraz małych części, które dziecko mogłoby połknąć bądź wsadzić do noska lub buzi.

Oddziałujące na zmysły zabawki edukacyjne

Bezpieczeństwo zabawek dla niemowląt to jednak nie wszystko. Ważne, by były one utrzymane w mocno kontrastowych, intensywnych kolorach, które skupiają wzrok noworodka. W przypadku dzieci kilkumiesięcznych, poza zabawkami dla niemowląt oddziałującymi na wzrok, doskonale sprawdzą się też te pozwalające na ćwiczenie zmysłu dotyku. Pod koniec pierwszego roku życia, gdy maluszek zaczyna chwytać różne przedmioty, dużo frajdy sprawią mu też zabawki, które wydają dźwięki lub pozwalają na przesuwanie elementów. W prawidłowym rozwoju dziecka nieocenione są zabawki edukacyjne dla niemowląt, które uczą poprzez zabawę. Dzięki nim poznaje otaczający go świat, dostarczając mnóstwo bodźców i rozwijając różne umiejętności. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej najlepszym zabawkom dla niemowląt, które pełnią ważną rolę edukacyjną w pierwszym roku życia malca.

Polecamy: Budowanie bliskości z dzieckiem przez wspólną zabawę. Gry i zabawy edukacyjne

Przegląd zabawek edukacyjnych dla niemowląt

Jak każde zabawki, tak i te edukacyjne dla niemowląt, warto dopasować do wieku dziecka. W przypadku noworodków, idealnym pomysłem będą wszelkiego rodzaju grające karuzele, które maluch może obserwować leżąc w łóżeczku oraz wydające dźwięki grzechotki, które dziecko już w 3 miesiącu życia będzie przekładać z rączki do rączki. W kolejnych miesiącach, świetnym pomysłem na zabawkę edukacyjną dla niemowlęcia będzie mata edukacyjna, która pobudza spostrzegawczość, pozwala na poznanie kolorów i faktur, a jednocześnie wspiera rozwój ruchowy. Półrocznym maluchom warto też sprawić małe, kolorowe piłeczki, które turlane po podłodze, zachęcą dziecko do pełzania, a z czasem – do raczkowania. W pokoju malucha nie powinno zabraknąć także takich ponadczasowych zabawek dla niemowląt, jak drewniane klocki, które stanowią świetny trening wyobraźni przestrzennej. Roczniakom wiele frajdy sprawią zaś różnego rodzaju sortery i zabawki muzyczne.

Przeczytaj również: 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel