Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabawki edukacyjne i rozwojowe dla dzieci

( ilość produktów: 1188 )
Wiek
Marka
Pokaż tylko
Cena
-

Łączą zabawę i naukę w jedno, dając dzieciom doskonałe warunki do odkrywania świata i poszerzania swoich umiejętności. Zabawki edukacyjne przez wzgląd na swoją różnorodność odpowiadają potrzebom dzieci w różnym wieku i na różnych etapach rozwoju. Już niemowlę może z ich pomocą ćwiczyć koordynację ręka-oko, wspierając rozwój motoryczny i wykorzystując swoją kreatywność.

Uczą, bawią i rozwijają nowe umiejętności

Warto sięgać po zabawki edukacyjne, bo to nie tylko świetna zabawa, która w zachęcający sposób pobudza dziecięcą ciekawość do poznawania nowych rzeczy, ale i poszerzony dostęp do nowych bodźców i informacji. W zależności od rodzaju zabawki te mogą dostarczać dzieciom niespotykanych na co dzień wrażeń sensorycznych, doświadczeń ze świata nauki czy wyzwań motorycznych. Ich wprowadzanie ma szczególne znaczenie w pierwszych latach życia, kiedy to rozwój jest wyjątkowo intensywny, a naturalna chęć poszerzania własnych kompetencji – największa.

Zabawki edukacyjne – rodzaje

1.      Zabawki sensoryczne

Wśród zabawek edukacyjnych wyróżnić można te, które działają na zmysły dziecka: dotyk, wzrok, słuch, a czasem nawet węch oraz smak. Szeleszczą, grzechoczą czy błyszczą. Można je gryźć i dotykać, a dzięki znajdującym się na zabawkach wypustkom odczuwać bogactwo wrażeń. Są to materiałowe książki z wypukłymi elementami, puzzle sensoryczne, gryzaki, zawieszki, instrumenty muzyczne, tablice manipulacyjne, a także różnorodne piłeczki - również te wyposażone w efekty świetlne i dźwiękowe. Dla intensywnie rozwijającego się mózgu dziecka to świetny trening i rozrywka zarazem.

2.      Zabawki kreatywne

Aspekt edukacyjny łączą z pobudzaniem wyobraźni, dając liczne możliwości ich wykorzystywania. Pozwalają na rozwijanie zdolności manualnych, talentu muzycznego czy logicznego myślenia. Tym, co wyróżnia zabawki kreatywne, jest tworzenie warunków do rozwijania pomysłowości. To dziecięca fantazja i ciekawość sprawiają, że zabawia nimi staje się tak wciągająca. Wśród zabawek edukacyjnych wspierających kreatywność dzieci znajdują się kolorowe sortery, zabawki do sznurowania i nawlekania, układanki magnetyczne, klocki drewniane czy atrakcyjne zestawy kreatywne.

3.      Zabawki naukowe

Poprzez fascynującą zabawę zabawki naukowe dostarczają wiedzy z dziedziny przyrody, fizyki czy matematyki. Uczą koncentracji i logicznego myślenia. Będą dobrym wyborem dla ciekawych świata dzieci, które uwielbiają eksperymenty naukowe i odkrycia. Są to dopasowane do dziecięcych możliwości mikroskopy, lunety, szkła powiększające czy teleskopy. Nie brakuje oryginalnych zestawów naukowych do przeprowadzania eksperymentów. Jednak i dla młodszych znajdą się wartościowe zabawki, jak na przykład układanki i liczydła, które pozwolą poznawać litery i cyfry.

4.      Zabawki motoryczne

Wspierają w przyswajaniu nowych umiejętności motorycznych – zarówno z zakresu motoryki małej, jak i dużej. Zachęcają małe dzieci do nauki chodzenia czy rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej, starsze uczą precyzji i wpływają na ich zdolności manualne, rytmiczność i zwinność. Zabawki motoryczne to źródło wspaniałej i wartościowej zabawy, która sprawiając dzieciom radość, odgrywa zarazem kluczową rolę w ich rozwoju. Do wyboru są: tablice i kostki edukacyjne, sortery, przebijanki, układanki, klocki konstrukcyjne czy kulodromy. Zdobywaniu umiejętności z zakresu motoryki dużej świetnie sprzyjają sprzęty do domowej gimnastyki, m.in. drabinki, huśtawki, deski balansujące i dróżki do ćwiczenia równowagi.

Zalety zabawek edukacyjnych dla dzieci

  • Oto sposób na wszechstronny rozwój dziecka poprzez zabawę. Zabawki edukacyjne pozytywnie wpływają na rozwój poznawczy, ułatwiając rozumienie otaczającego świata oraz pozyskiwanie nowych informacji i umiejętności. Kształtują tym samym kompetencje społeczne, co z kolei wspiera nawiązywanie relacji z innymi i radzenie sobie w sytuacjach społecznych.

  • Tworzone są z myślą o różnorodnych potrzebach dzieci i ich zainteresowaniach. Łatwo znaleźć więc można to, co zaciekawi zarówno kochającego wspinać się i skakać 2-latka, jak i zafascynowaną kosmosem 7-latkę. Podążanie za indywidualnymi upodobaniami dziecka pozwala rozwijać jego talent oraz pielęgnować w nim chęć nauki.

  • Zabawki edukacyjne przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku. Od nauki chodzenia po podstawy matematyki – wspierają zdobywanie nowych umiejętności na poszczególnych etapach rozwoju, robiąc to w sposób dopasowany do możliwości poznawczych dziecka.

Jak wybrać najlepsze zabawki edukacyjne dla dzieci

Poszukiwania odpowiednich zabawek edukacyjnych najłatwiej rozpocząć od ustalenia, jakie umiejętności na danym etapie rozwoju dziecka warto wspierać. Przydatne okażą się rekomendacje specjalistów, np. pedagogów i terapeutów dziecięcych. W swoich poleceniach biorą oni pod uwagę wiek dziecka i jego możliwości rozwojowe, tworząc zestawienia dla poszczególnych grup wiekowych.

Następnie, należy skupić się na bezpieczeństwie i jakości wykonania zabawek. Nie wszystkie nadawały się będą dla dzieci poniżej 3 roku życia. Dobrym wyborem będą zabawki wykonane z naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna. Takie, które przeszły niezbędne testy bezpieczeństwa i pozbawione są szkodliwych substancji. Zazwyczaj pochodzą od znanych i cenionych producentów.

Jakość wykonania przekłada się z kolei na wytrzymałość zabawki. Musi być ona odporna na zniszczenia, by przetrwała najróżniejsze dziecięce zabawy. Przed zakupem rozsądnie będzie więc zapoznać się z opiniami innych rodziców, którzy mieli już okazję testować daną zabawkę i przekonać się w praktyce o jej wytrzymałości i trwałości.

Zabawki edukacyjne – polecamy

Zabawek edukacyjnych, które rozwiną umiejętności Twojego dziecka i odpowiedzą na jego zainteresowania, szukaj w ofercie renomowanych marek. Znajdziesz tam bezpieczne i trwałe produkty, tworzone przez doświadczonych producentów. Przeglądając różnorodne pozycje, pamiętaj o wyborze zabawek dopasowanych do wieku dziecka i jego potrzeb.

  • Bigjigs Toys to angielska marka z wieloletnią tradycją. Oferuje zabawki dla małych i dużych dzieci, zawsze dbając o bezpieczeństwo ich użytkowania. Dzięki układankom, magnesom czy klockom od Bigjigs Toys dzieci mogą uczyć się kolorów, cyfr i liter poprzez świetną zabawę.

  • Melissa & Doug to z kolei amerykańska firma, która stawia na pobudzające dziecięcą kreatywność zabawki edukacyjne: koraliki do nawlekania, zestawy origami, magnesy, kolorowanki, naklejki wielorazowe i wiele innych.
       
  • Djeco pochodzi z Francji, a dziś znana jest na całym świecie. Produkuje zabawki drewniane łączące wysoką jakość wykonania, bezpieczeństwo i walory edukacyjne. Markę wyróżnia niebanalny wygląd oraz oferta dopasowana do potrzeb dzieci w różnym wieku. Są to m.in. puzzle edukacyjne, układanki, klocki, tory dla kulek, nawlekanki czy zestawy kreatywne.

  • Niemiecka firma Small Foot tworzy zabawki edukacyjne, które wspierają zarówno motorykę małą (np. nawlekanki, układanki, przebijanki, kulodromy, klocki), jak i dużą (pchacze, zabawki na sznurku czy sprzęty do domowej gimnastyki jak drabinka i deska balansująca). Są to produkty wykonane z drewna, wytrzymałe na zniszczenia i bezpieczne dla dzieci. Bawią, rozwijają zdolności manualne, a przy tym uczą – jak liczydła, kolorowe klocki z cyferkami lub tablice i kostki edukacyjne.

  • Ponadto warte sprawdzenia są produkty od Janod, Goki, B.Toys czy Fat Brain Toys: zabawki kreatywne, kolorowe sortery, drewniane wieże do układania, piłeczki sensoryczne, zabawki stymulujące i wiele innych.
pixel