Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Budowanie bliskości z dzieckiem przez wspólną zabawę. Gry i zabawy edukacyjne

2018-08-01
Budowanie bliskości z dzieckiem przez wspólną zabawę. Gry i zabawy edukacyjneChoć czasem sił nam braknie i choć czasu często brak, to chwile spędzone z dzieckiem nigdy się nie powtórzą, a przyszłość utrwali nas w przekonaniu, że były to najpiękniejsze momenty naszego rodzicielstwa. Bliskość to nie tylko stała obecność i opieka rodzica, ale zaangażowanie i wspólne podejmowanie działań. Podążanie w tym samym kierunku i wzajemne rozwijanie pasji, dają prawdziwe poczucie więzi dziecka z rodzicem. Bezwzględnie do stworzenia idealnej relacji z naszymi dziećmi potrzebny jest czas, który ofiarujemy najbliższym nam osobom. Budowanie bliskości z dzieckiem przez wspólną zabawę zaczyna się już od pierwszych miesięcy jego życia.

Niektórzy mylnie żyją w przekonaniu, że to sama obecność daje poczucie bliskości naszym maluchom, ale tak naprawdę żywą relację budujemy nie tylko przez sprawowanie opieki ale i przez dotyk, gesty, mowę, dźwięki czy wspólną zabawę. Wspólne godziny spędzone z niemowlakiem na macie edukacyjnej sprawiają, że nasze dziecko nie tylko czuje się szczęśliwe, ale przede wszystkim bezpieczne w naszym towarzystwie. Beztroski, ekspresyjny śmiech, turlanie się po macie, spontaniczne wygłupy z maleństwem idealnie rozluźniają, a nam pomagają odstresować się od problemów i trudów dnia codziennego.

Dodatkowo każdy moment spędzony z dzieckiem na kreatywną zabawę rozwija jego zdolności komunikacyjne, pobudza wyobraźnię i refleks. Książeczka dla niemowląt czy też książeczka edukacyjna to kolejny, niezawodny od pokoleń sposób na wzmocnienie swoich rodzicielskich więzi z dzieckiem. Jest to być może również szansa na przekazanie swojej pasji i zainteresowań dziecku już od pierwszych miesięcy jego życia.

Budowanie więzi z przedszkolakiem

Gdy z łezką w oku i wzruszeniem żegnamy beztroski okres niemowlęcy naszego dziecka, przychodzi czas na nowe, nieznane przeżycia. Faktem jest, że od tego okresu rodzic ma szansę brać udział w zabawach z nie mniejszym zaangażowaniem i zainteresowaniem  niż jego dziecko. Gry i zabawy edukacyjne stanowią bowiem ciekawą propozycję zabaw nie tylko dla samego dziecka, ale każdego (dorosłego) uczestnika zabawy.

Zabawki, które wybierają rodzice, dzielą się na dwie kategorie i choć jest to całkiem humorystyczny podział, to jednak zawiera w sobie ziarnko prawdy.
  • Zabawki wybierane w celu samodzielnej zabawy naszego dziecka
  • Zabawki wybierane do wspólnej zabawy z dzieckiem.
Oczywiście, nie ma sensu negować żadnej z powyższych kategorii, ponieważ bezsprzecznie obie formy zabawy są jak najbardziej potrzebne w życiu naszych dzieci, pod warunkiem, że zachowamy balans w tym zakresie. Zabawki kupowane z myślą o samodzielnej zabawie, uczą nasze dziecko kreatywności, koncentracji uwagi, skupienia, zaradności i samostanowienia. Samodzielne działania kształtują umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji i odwagi, co z całą pewnością przeniesie się na umiejętne podejmowanie działań w życiu dorosłym. Oprócz tego, czas spędzony na samodzielnej zabawie to chwila wolnego czasu dla rodzica, o co również warto zadbać w rodzicielstwie. Ciekawą propozycją tej formy zabawy może być malowanie, wycinanie czy naklejanie. Może nie każdy powstający obraz wygląda tak, jak byśmy tego chcieli, może nie wszystkie kolorowe naklejki będą przyklejone równo, a nasze dziecko pomiesza farby zupełnie nie po naszej myśli, jednak jednego możemy być pewni - będzie to jego samodzielna, kreatywna praca a nam nie pozostaje nic innego jak być pełnymi dumy i zadowolenia za samodzielność naszego malucha.

Drugą kategorię cechuje współdziałanie, bliskość i budowanie więzi z drugą osobą. Wspólna zabawa zawsze wiąże się z czasem radosnym, przepełnionym śmiechem i dobrym nastrojem uczestników zabawy. Budowanie nici porozumienia i poszanowania działań drugiego człowieka to niezwykle wartościowe cechy, których uczymy się podczas przestrzegania zasad zawartych w grach i zabawach edukacyjnych.

Kto z nas nie lubi gier planszowych czy gier karcianych? Pamiętamy je przecież z dzieciństwa. Wybór jest naprawdę ogromy. Z całą pewnością całej rodzinie uda się znaleźć zabawę, która zaciekawi wszystkich, bez wyjątku. Możemy tutaj wymienić następujące kategorie:

-        gry planszowe,

-        gry logiczne, strategiczne,  

-        gry zręcznościowe,

-        gry edukacyjne,

-        memo, zabawy pamięciowe,

-        domina,

-        gry karciane,

-        piłkarzyki, bilard.


Pamiętajmy, że najcenniejszą rzeczą jest fakt, że podczas wspólnej zabawy mamy niepodważalną okazję poznania siebie nawzajem w nowych rolach. Podczas wspólnych działań umiejętnie wyłapujemy informacje, co nasz maluch lubi, co sprawia mu największą radość i satysfakcję, a co wzbudza u niego strach i niepokój. To cenne lekcje dla nas, jako rodziców. Podczas wspólnej zabawy nawiązujemy z dzieckiem wyjątkową więź, która zostanie w naszych sercach na zawsze.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel