Darmowa dostawa od 249,00 zł

Otulacze dla dzieci – na czym polega ich magiczna moc?

2019-06-04
Otulacze dla dzieci – na czym polega ich magiczna moc?

Narodziny dziecka to szczęśliwe wydarzenie, które rewolucjonizuje dotychczasowe życie świeżo upieczonych rodziców. Jednocześnie jest to zdarzenie niezwykle stresujące dla dziecka, które opuściło spokojne oraz bezpieczne otoczenie i znalazło się w jasnym i pełnym hałasów świecie. Najlepszym sposobem na to, by dziecko powoli przystosowało się do nowego środowiska jest zapewnienie mu warunków, które zna z życia płodowego, to jest: półmrok, delikatny szum i stłumione dźwięki, lekkie kołysanie i otulanie. To ostatnie ma na celu przywołanie wspomnień z brzucha mamy, gdzie płód spokojnie się rozwijał w ciasnej przestrzeni. Dziecko, które przyszło na świat i zyskuje możliwość nieograniczonej swobody ruchów staje się zdezorientowane i nie wie, co ma robić. Niekontrolowane ruchy rękami i nogami sprawiają, że maluch szybko się męczy i czuje niepokój. Otulanie ma więc ograniczyć ruchy dziecka i zapewnić mu kojącą przytulność. Dość ciasne owinięcie miękkim materiałem sprawia, że maluch wycisza się i łatwiej zasypia lub w spokoju kontempluje nieznany jeszcze otaczający go świat. Otulanie niemowląt nie jest żadną nową modą: sposób ten znany był już w starożytności. Liczne obrazy i malowidła poświadczają, że metoda ta jest prosta, skuteczna i ponadczasowa.

Otulać dziecko można różnymi artykułami: kocykiem, flanelową pieluszką, miękkim ręcznikiem czy specjalnym otulaczem – opcji młody rodzic ma do wyboru wiele. Zawijanie dziecka w materiał może na początku stresować rodziców, jednak otulanie, tak jak i wszystko, wymaga nabrania wprawy, nie należy więc się denerwować, tylko próbować tak długo aż osiągnięty efekt będzie zadowalający, a maluch widocznie spokojniejszy. Instrukcji pouczających o tym, jak otulać niemowlę jest wiele, jednak najbardziej powszechna z nich zaleca złożenie materiału mającego służyć za okrycie po przekątnej w celu uzyskania trójkąta. Następnie należy odwrócić materiał by uzyskać odwrócony do góry nogami trójkąt i położyć niemowlę na plecach na tkaninie. Pozostało tylko okryć dziecko zaczynając od tkaniny z prawej strony, potem otulić spodem trójkąta i zakończyć lewą stroną materiału. Ważne, by dziecko podczas owijania miało rączki ułożone wzdłuż ciała – pozycja ta będzie dla niego komfortowa. Co prawda zamysł otulania polega na dość ciasnym okryciu niemowlaka tkaniną, należy jednak zachować umiar. Możesz łatwo sprawdzić czy dziecko jest prawidłowo otulone - między tkaninę a klatkę piersiową malucha powinny wchodzić trzy, cztery palce. Masz wtedy pewność, że maluch może swobodnie oddychać, a okrycie nie ma negatywnego wpływu na jego krążenie. Dziecko powinno także móc swobodnie poruszać biodrami.

Otulacz dla dzieci stosowany jest także długo po tym, jak maluch przyzwyczai się do nowego otoczenia i oswoi się z swoimi możliwościami ruchowymi. Otulanie to znakomity sposób na radzenie sobie z nękającymi malucha kolkami. Ciepło i delikatny ucisk spowodowany przez materiał symulują lekki masaż, co stanowi skuteczny środek zaradczy na sprawiające dziecku ból skurcze jelit. Okrywanie dziecka tkaniną w wielu przypadkach przekłada się także na ułatwione zasypianie, jak i zauważalnie lepszy nastrój i mniejsze wahania nastrojów.

Czy otulacz to dobre rozwiązanie dla każdego dziecka?

Otulacz dla dzieci to coraz częściej obowiązkowy element kompletowanej przez spodziewających się dziecka rodziców wyprawki. Każde dziecko w swoim tempie przyzwyczaja się do odmienności świata zewnętrznego, maluch nie zawsze potrzebuje ciasnego otulenia by czuć się spokojnie i bezpiecznie, jednak otulacze z reguły sprawdzają się w przypadku każdego dziecka. Priorytetowa dla najmłodszych jest potrzeba bliskości, której nie należy ograniczać poprzez zbyt częste owijanie dziecka. Stosowanie otulaczy ma na celu wyciszenie malucha gdy jest niespokojny, zapewnienie mu komfortowych warunków do snu oraz ulgę gdy męczy go ból. Otulacz nie zastąpi przytulania, kołysania i noszenia na rękach, które to maluch musi otrzymać od rodziców. Ważne są także przerwy od otulania, kiedy to dziecko może poznawać swoje ciało poprzez machanie nóżkami czy zabawy rączkami.

Najlepiej stosować otulacz gdy dziecko jest szczególnie pobudzone lub rozdrażnione, a wszelkie próby uspokojenia go są bezskuteczne. Stosowanie otulaczy dla dzieci ma także uzasadnienie gdy maluch cierpi na kolki będące efektem niedojrzałości układu pokarmowego. Otulanie dziecka należy również praktykować wtedy, gdy jest ono wyjątkowo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, bowiem oswojenie się z nową rzeczywistością zajmie im nieco więcej czasu.

Otulenie zapewnia dziecku głębszy sen, co sprawia, że nie będzie przypadkowo wybudzany przez tzw. odruch Moro. Odruch ten może zostać wywołany przez nagły bodziec akustyczny jak hałas, bodziec wizualny, czyli np. ostre, jasne światło, czy zmianę położenia ciała dziecka np. w przypadku gdy chcesz delikatnie odłożyć go do kojca. Odruch Moro to zmora wielu rodziców, którzy muszą zachować bezwzględną ciszę gdy dziecko śpi. Stosowanie otulacza ma za zadanie zredukować wrażliwość dziecka na bodźce wywołujące wybudzenie ze snu.

Podstawą podczas otulania jest obserwowanie czy dziecku jest wygodnie. Należy zaprzestać otulania jeśli zauważysz, że maluch odczuwa dyskomfort. Możesz wtedy wypróbować inne techniki zawijania, jednak niektóre dzieci nie polubią się z wizją spokojnego leżenia z ograniczonymi ruchami, tylko będą chciały w tym czasie poznawać już świat. Jest to powód do radości – Twoje dziecko czuje się bezpiecznie i pewnie w swoim otoczeniu.

Otulanie stosuje się w pierwszych tygodniach życia dziecka, należy jednak zakończyć je w momencie gdy dziecko nauczy się samodzielnie przekręcać z pleców na brzuch.

Otulanie malucha na każdą porę roku

Otulać dziecko można przez cały rok, jednak w zależności od pory roku należy zmienić produkt, którym maluch jest owijany. Przewiewność tkaniny to podstawa, także jesienią i zimą materiał powinien przepuszczać powietrze, by ciało dziecka mogło oddychać, a ewentualny nadmiar ciepła mógł zostać odprowadzony na zewnątrz. Otulenie ma zapewnić dziecku komfortowe uczucie ciepła, nie należy go jednak przegrzewać. Każdorazowo po wyjęciu dziecka z otulaczy sprawdź czy nie jest ono przepocone, jeśli tak, przed następnym otuleniem ubierz je w jedną warstwę mniej.

Na upały najlepsze będą kocyki i otulacze wykonane z muślinu będącego połączeniem bawełny i wiskozy bambusowej w zmiennych proporcjach. Muślin jest miękki w dotyku, co daje Ci pewność, że nie podrażni wrażliwej skóry malucha. Tkanina ta cechuje się luźnym splotem i lekkością, które to gwarantuje doskonałą wentylację. Otulacze i kocyki muślinowe nie niszczą się wskutek częstego prania, wręcz przeciwnie, zyskują na miękkości i delikatności. Otulacz muślinowy z biegiem czasu może posłużyć jako lekki kocyk dla dziecka, ręcznik lub wielofunkcyjna pieluszka.

Kolejnym materiałem, które znakomicie sprawdzi się podczas wysokich temperatur to bambus. Produkty wykonane z wiskozy bambusowej są wysoce przewiewne i lekkie, dzięki czemu nie dopuszczą do przegrzania dziecka. Bambus jest hipoalergiczny, nadaje się więc dla małych alergików. Właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne to kolejne atuty tego materiału. Co więcej, włókno bambusowe posiada właściwości termoregulacyjne: latem delikatnie chłodzi, natomiast zimą grzeje. Bambusowe otulacze dla dzieci nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu w przypadku kontaktu z wilgocią oraz wysychają w mgnieniu oka. Otulacze bambusowe sprawdzą się także jako przewijak, myjka, kocyk, osłona przed słońcem czy moskitiera na wózek mająca odgonić owady.

Bawełna to następny materiał, z którego produkowane są otulacze i kocyki dla dzieci. Produkty do otulania dziecka z bawełny mogą być stosowane przez cały rok. Otulacze z dodatkiem niedoprzędu wełnianego szczególnie sprawdzą się w chłodniejsze miesiące w roku. Bawełniane artykuły są przyjemne w dotyku oraz wyjątkowo trwałe, dzięki czemu będą służyć dziecku przez bardzo długi czas.

W przypadku produktów marki Lullalove możesz skompletować zestaw to owijania składający się z kocyków i otulaczy wykonanych z różnych materiałów. Ta urocza kolekcja będzie służyć dziecku w zależności od pogody i nastroju, a jednocześnie cieszyć Twoje oko.

Trwałość i estetyka – otulacze i kocyki marki Lullalove

Lullalove to polska marka powstała z chęci zaoferowania rodzicom i ich dzieciom produktów równie użytecznych, co estetycznych. Marka doskonale radzi sobie na rynku polskim i od lat sukcesywnie zwiększa swój zasięg w innych krajach Unii Europejskiej, a także w USA, Chinach czy Japonii. Produkty marki Lullalove wyróżniają się designerską stylistyką. Atutem asortymentu marki jest fakt, że każdy produkt dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych umożliwiając odbiorcy dokonanie satysfakcjonującego go wyboru.

W ofercie marki podstawą są kocyki i otulacze dla dzieci cechują się niepowtarzalnym wyglądem i najwyższą jakością wykonania. Lullalove jest producentem serii kocyków dla dzieci wykonanych z różnych materiałów (wiskozy bambusowej, naturalnej przędzy, bawełny czy muślinu) dostępnych w wielu rozmiarach. Możliwość wyboru tkaniny, rozmiaru i wzoru/koloru produktu daje pewność, że będzie on w 100% dostosowany do potrzeb użytkownika. Projektanci marki mają świadomość, że dla niemowląt poczucie bezpieczeństwa jest tożsame z ciepłem i przytulnością, dlatego dokładają wszelkich starań, by artykuły sygnowane nazwą marki jak najlepiej spełniały te zadanie.

Szeroki wybór wzorów i kolorów skradnie serce każdej ceniącej piękno mamy. Kocyk w pastelowe liście paproci, rysunkową postać kucharza myszki, a może minimalistyczny jednokolorowy otulacz? Wybór tylko jednego kocyka lub otulacza jeszcze nigdy nie był tak trudny.

Lullalove jako rodzima marka mająca do zaoferowania ekologiczne produkty jest warta wsparcia. Zamiast decydować się na produkty wątpliwej jakości wyprodukowane w procesie produkcyjnym o masowym charakterze lepiej postawić na asortyment produkowany w Polsce, z polskich lub europejskich surowców.

Otulacze i kocyki marki Lullalove zdobyły uznanie rodziców oraz nieustannie podbijają dziecięce serduszka produktami wykonanymi z pasją i troską o bezpieczeństwo najmłodszych.

Najwyższa jakość i świadomość ekologiczna – otul dziecko produktami godnymi zaufania

Otulacze i kocyki, którymi owijasz dziecko już od pierwszych dni życia muszą być najwyższej jakości, a ich bezpieczeństwo poświadczać winny liczne normy, standardy i nagrody. Najczęściej spotkać można się z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, który zapewnia, iż produkty tekstylne nim oznaczone nie zawierają substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 tożsamy jest z oznaczeniem „Tekstylia Godne Zaufania” i potwierdza zgodność produktu z polskimi przepisami prawnymi dotyczącymi bezpieczeństwa produktów włókienniczych. Kocyki i otulacze Lullalove posiadają certyfikat Oeko-Tex 100 w klasie 1, jaką stanowią wyroby włókiennicze i zabawki tekstylne dla niemowląt oraz dzieci do lat 3.

Okrycia dziecięce, tak jak i inne artykuły dla najmłodszych mogą posiada także pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Producenci zabawek i tekstyliów dla dzieci często zwracają się do Instytutu z prośbą o wydanie pozytywnej opinii dla konkretnego produktu. Jest ona wydawana na podstawie obowiązujących przepisów prawa, standardów medycznych, jak i zaleceń dotyczących niemowląt oraz wyników badań naukowych. Instytut dokonuje testów produktu w certyfikowanych laboratoriach po czym decyduje o przyznaniu tego mającego wpływ na sprzedaż i poziom zaufania klientów oznaczenia.

Wybór produktów dla dzieci nie jest rzeczą błahą, należy zadbać o to, by otulacz był nie tylko estetyczny, ale i całkowicie bezpieczny dla dziecka już od pierwszego dnia życia. Marki takie jak Lullalove z powodzeniem łączą oba te kryteria, w efekcie czego produkt końcowy to funkcjonalne dzieło sztuki.

Przeczytaj również:

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel