Wydawnictwo Dwie Siostry - książki nie tylko dla dzieci
Książki wydawnictwa Dwie Siostry są bardzo lubiane przez dzieci i (nie oszukujmy się) dorosłych. Maluchy potrafią docenić oryginalne ilustracje, prostotę przekazu, za to dorośli uwielbiają również to, że te książki są po prostu ładne. Pięknie wydane, często pokazujące trochę inne spojrzenie na świat. Osobiście doceniam promowanie polskich autorów i ilustratorów, ale też bardzo trafne wybory propozycji zagranicznych.
Poniżej kilka tytułów, na które warto zwrócić uwagę.
Księga dźwięków
To już od lat jest kultowa książka dla najmłodszych. Kartonowe kartki, proste obrazki narysowane grubą czerwoną kreską, z myślą o kilkumiesięcznych dzieciach.
Na każdej stronie obrazek i wyraz dźwiękonaśladowczy zachęcający do czytania, ale też naśladowania, czyli do zabawy książką. Tak powinny wyglądać pierwsze wspólne chwile z książkami.
Książka najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 0-2 lata.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Przed moim domem
Kartonowa, pięknie wydana książka dla najmłodszych czytelników o tym, co dzieje się dookoła.
Proste obrazki i opisy zachęcają do pokazywania, wyszukiwania, ćwiczenia w mówieniu. Wszystko na zewnątrz, w trakcie spaceru.
Kieszonkowe gabaryty sprawiają, że książkę można zabrać ze sobą na spacer, w podróż, wrzucić do torebki i zawsze mieć pod ręką, tak poza domem.
Książka najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 0-2 lata.
Śpij, króliczku
Serią książek do aktywnego czytania skradła serca wielu dzieci. W tej części Króliczek układa się do snu, a mały czytelnik mu w tym pomaga np. życząc dobrej nocy i wypowiadając na głos: Karaluchy pod poduchy.
Króliczek szykuje się do spania, myje zęby, zakłada piżamę, tym samym uczy czytające dziecko, jak wygląda wieczorny rytuał. Proste i słodkie ilustracje uzupełniają tekst i polecenia.
W tej serii znajdziemy też dwie kolejne części: Do kąpieli, Króliczku!, Nie płacz, Króliczku!
Książka spodoba się dzieciom w wieku 1-2 lata.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Pora na potwora
Książka, w której można samodzielnie zaprojektować potwora. Każda strona podzielona jest na trzy przekładane części, co oznacza, że można mieszać i miksować obrazki w całej książce, układając potwory według upodobania.
Taki pomysł na czytanie sprawia, że mnożymy postacie w książce więc można ją czytać za każdym razem inaczej, zastanawiając się, kim jest, co lubi i robi dany potwór.
Na każdej stronie mamy też trzy litery (drukowane) więc przy przekładaniu i kombinowaniu powstają też przedziwne kombinacje, układające się w zabawne słowa. Być może to imiona tych potworów?
Książka spodoba się dzieciom w wieku 3-6 lat.
Ulica Czereśniowa
Jedna z ulubionych kartonówek dla dzieci. Jest to picture book lub inaczej silent book. Czytanie tego rodzaju książek polega na oglądaniu obrazków i opowiadaniu własnymi słowami, co się dzieje na każdej stornie. A dzieje się naprawdę dużo, bo przecież na Czereśniowej mieszka masa ludzi.
Tego rodzaju książki sprawiają radość dzieciom w różnym wieku i z różnych powodów. Niektórzy lubią oglądać obrazek bez skupiania się na poszczególnych postaciach. To świetne wyjście do opowiedzenia ogólnej historii. Świetny sposób na zachęcanie dziecka do opowiadania własnymi słowami.
Wiele dzieli lubi śledzić losy poszczególnych bohaterów. W takim wypadku trzeba konkretną postać odszukać na każdej stronie i połączyć w logiczną całość to, co robiła wcześniej, z tym, co dzieje się teraz. Takie czytanie uczy następstwa czasu i logicznego myślenia.
Każda z książek w serii jest związana tematycznie z konkretna porą roku. Dzięki temu można poznać miesiące, ale też zauważyć, jak zmienia się świat przez okrągły rok, jak ludzie przygotowują się do zimy, jak odpoczywają w lecie itd. Skupienie na porach roku pozwala też wczuć się w klimat wakacji czy Bożego Narodzenia.
Książka najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 1-3 lata.
Wydawnictwo Dwie Siostry
8 + 2
Znakomita seria książek opowiadających o losach wielodzietnej rodziny. Rodzice, ośmioro dzieci i naprawdę fantastyczna babcia. W serii jest już kilka tytułów wydanych po polsku, wszystkie łączy zamiłowanie do przyrody i poczucie, że rodzina jest w życiu wielką wartością. Każdy tom jest osobną przygodą, warto czytać po kolei, jednak spokojnie można zacząć od... dowolnego.
Nie są bogaci, za to są ciekawi świata i wspierają się w każdej sytuacji. To książki w klimacie dzieci z Bullerbyn, choć akcja toczy się w Norwegii. Napisane prostym, często zabawnym językiem.
Gdybym miała określić ją jednym słowem, powiedziałam „ciepła”, bo czuć miłość w tej rodzinie.
Książka spodoba się dzieciom w wieku 5-8 lat. Świetnie nadaje się do samodzielnego czytania.
Masło śpi
Bardzo zabawna książka z okienkami. Mamy okazję zerknąć do mieszkania, w którym sprzęty kładą się spać. Czytelnik może podglądać, kto jest śpiący i co robi, jednocześnie otwierając okienka i sprawdzając, czy na pewno wszyscy są gotowi do spania.
Rysunki Agaty Królak są bardzo charakterystyczne i pasują do trochę przecież absurdalnej sytuacji, w której noże, dżemy w słoikach, krzesła, okruszki na podłodze czy tytułowe masło, szykują się do snu.
Jednych rozśmiesza, innych zadziwia, świetnie to wszystko pasuje do rymowanki na dobranoc. A kiedy już wszystko zostanie sprawdzone, małemu czytelnikowi nie pozostaje nic innego, jak też położyć się spać.
Książka dla dzieci w wieku 2-4 lata.
Przeplatalińscy
Rewelacyjny pomysł na bardzo aktywne czytanie. Książka podzielona na części (trzy na każdej stronie), z których można tworzyć przypadkowe postacie i przypadkowe historyjki, stosując prosty zabieg:
Kto/co? np. Wielki Pan Jabłko.
Co robi: Zjada.
Co? Ile? 159 wiśni.
Warto zacząć od początku i poczytać o „prawidłowych” postaciach, czyli bez przekładania ruchomych części na chybił trafił, lepiej zacząć od przeczytania storna po stronie.
Znając już historyjki (2 zdania na każdej stronie), można kombinować i się bawić. Jest przy tym sporo śmiechu, bo wszystko zostało pomyślane tak, by każde przypadkowe ułożenie kart było jednocześnie nową, osobną historyjką.
Tym sposobem np. Wielki Pan Jabłko. Zjada z apetytem. 159 wiśni. To prawidłowe ułożenie i prawdziwa historia. Po przełożeniu tylko jednego elementu, okazuje się jednak, że: Wielki Pan Jabłko. Próbuje zrozumieć. 159 wiśni. I to już jest zupełnie inna bajka, prawda?
Książka spodoba się dzieciom w wieku 3-5 lat.
W lesie
Cudowny pop-up czyli książka z przestrzennymi obrazami. Otwierając ją, wchodzimy do lasu, w którym żyje masa zwierząt, jest też wiele pięknych roślin. Nie ma tu tekstu, jest za to mnóstwo inspiracji do samodzielnego opowiadania historii.
To książka uwrażliwiająca na przyrodę, pozwalająca skupiać się na drobnych szczegółach, ale też ćwiczyć myślenie logiczne podczas czytania, bo na kolejnych stronach pojawiają się w lesie np. buldożery, co oznacza, że w przyrodę zaczyna ingerować człowiek. I co dalej? No właśnie. Pewnie każdy ma swoją opowieść, ale to ważne, żeby rozmawiać z dziećmi o tym, co dalej z naturą?
W tej serii jest również pop-up pt. W głębinach oceanu.
Książka najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 4-7 lat.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Tajemnicze miasto
Niezwykłą książka składająca się z 25 dwustronnych kart. To silent book, czyli książka bez tekstu. Główną rolę ogrywają tu: wyobraźnia czytelnika i umiejętność zauważenie tego, co dzieje się na poszczególnych kartach.
Właśnie dlatego, że nie są spięte, można je dowolnie układać i za każdym razem opowiadać o tajemnicach miast nieco inaczej.
To też świetny sposób na czytanie z dziećmi w różnym wieku. 4-latek będzie potrafił opowiedzieć historię złożoną z pięciu ilustracji, ale już 7-latek może ich mieć o wiele więcej.
Dobrym pomysłem jest też zachęcanie dziecka do zapamiętywania opowieści innych osób i próby odtworzenia jej potem samodzielnie. Układanie kart podczas opowiadania, wskazywanie placem, to wszystko elementy wspierające koncentrację, warto zachęcać do takiego sposobu czytania najmłodszych.
Książka najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 4-9 lat.
Czujemisie
Kartonowa książka o emocjach, choć w nietypowej odsłonie, czyli z bardzo charakterystycznymi ilustracjami Agaty Królak. Świetnym pomysłem na rozmawianie z najmłodszymi o emocjach jest tu pokazanie ich na konkretnych przykładach.
Misie nie tylko nazywają uczucia, ale też wyjaśniają, kiedy czują się np. wesołe czy smutne. Dla najmłodszych czytelników same uczucia są dość abstrakcyjne do zrozumienia czy wyobrażenia, nie da się ich narysować. Dlatego, im więcej przykładów przeżywania danej emocji w konkretnym momencie, tym lepsze zrozumienie tematu.
Z racji wydania kartonowego, ta seria często polecana jest dzieciom poniżej drugiego roku życia. Uważam, że o wiele lepiej sprawdzi się z nieco starszymi dziećmi.
W tej serii mamy jeszcze: Robimisie i Różnimisie.
Książka najbardziej spodoba się dzieciom w wieku 3-5 lat.
Przeczytaj również:
Autor: Anna Jankowska
Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, autorką książek dla rodziców, nauczycieli i dzieci. Prowadzę blog TylkoDlaMam.pl gdzie dużo mówię o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Na te dwa tematy nagrywam też podcasty.