Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Podróż z dzieckiem samolotem - jak odpowiednio się do niej przygotować?

2021-04-19
Podróż z dzieckiem samolotem - jak odpowiednio się do niej przygotować?

Pierwsza podróż z dzieckiem może okazać się nie lada wyzwaniem, nawet dla zapalonych podróżników. Zarówno dla małych pasażerów, jak i rodziców, lot samolotem jest często stresującym przeżyciem. Nowe doświadczenie, mnogość bodźców, ogrom ludzi i zamknięta przestrzeń, to tylko niektóre czynniki, mogące mieć wpływ na rodzący się w maluchach niepokój. Zastanówmy się zatem jak umilić dziecku podróż oraz zniwelować związany z nią stres, aby kolejne wyprawy nie budziły negatywnych emocji i wiązały się wyłącznie z pozytywnymi wspomnieniami.

O czym warto pamiętać pakując walizkę?

Chociaż to, co spakujesz, będzie w dużej mierze zależeć od punktu docelowego podróży, warto dokładnie przemyśleć zawartość walizki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jesteś przygotowana na każdą ewentualność, co pozwoli uniknąć stresu związanego z pojawieniem się nieprzewidzianych komplikacji. Rozważmy zatem, jak przygotować się do podróży z dzieckiem.

Niezależnie od długości planowanego lotu, warto skompletować ubranie na zmianę oraz mokre chusteczki na wypadek, gdyby dziecko się pobrudziło. Dobrą praktyką jest również zabranie dodatkowego okrycia. Szczególnie w lecie, kiedy temperatura w samolocie jest dużo niższa, niż ta panująca na zewnątrz, łatwo nabawić się przeziębienia. Na pokład samolotu można zabrać również pokarm dla dzieci, warto pamiętać jednak o tym, że podczas odprawy ochrona lotniska może poprosić Cię o spróbowanie go lub prześwietlić zawartość butelki. Takie procedury są całkowicie normalne i nie należy się ich obawiać.

Jakie zasady obowiązują podczas podróży samolotem?

Przed wyjściem z domu warto sprawdzić również zasady, obowiązujące podczas podróży z dzieckiem. Chociaż w większości przypadków są one do siebie zbliżone, mogą różnić się w zależności od wewnętrznych ustaleń linii lotniczych. Zwróć uwagę przede wszystkim na zasady przewożenia wózków oraz wnoszenia fotelików dziecięcych na pokład samolotu. W większości przypadków zabranie wózka nie będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Zostanie on umieszczony w luku bagażowym i zwrócony po lądowaniu. Zabranie fotelika samochodowego na pokład samolotu, wiąże się jednak z koniecznością wykupienia dodatkowego miejsca dla dziecka. Sam fotelik powinien natomiast mieć możliwość zamontowania tyłem do kierunku lotu, a w niektórych sytuacjach wymagane są również specjalne certyfikaty, potwierdzające przystosowanie do przewożenia drogą lotniczą. Zapoznaj się także z ustaleniami, dotyczącymi pierwszeństwa odprawy dla osób podróżujących z dziećmi. Świadomość tego, z jakich ułatwień możesz skorzystać, pozwoli Ci nie tylko na uniknięcie większości komplikacji oraz związanego z nimi stresu, ale również na możliwe skrócenie czasu przeznaczonego na odprawę.

Jak umilić dziecku czas podróży?

Pomimo tego, że istnieje wiele sposobów, żeby urozmaicić podróż z dzieckiem, gadżety mogą okazać się niezbędne, aby zająć jego uwagę na dłuższy czas. Wybór zabawek, które zabierzesz na pokład, nie powinien być przypadkowy. Chociaż zapewnienie dziecku zajęcia na czas lotu jest kwestią podstawową, warto wziąć pod uwagę również komfort pozostałych pasażerów. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się przedmioty, które nie wydają głośnych dźwięków i nie wymagają dużej przestrzeni pacynki czy pluszaki. Za ich pośrednictwem można zaaranżować niewielkie przedstawienia, które zajmą uwagę starszych dzieci, a najmłodszym zagwarantują ruch i kolor, czyli podstawę prawidłowego rozwoju. Małe dzieci z pewnością docenią również gryzaki, które nie tylko stanowią formę zabawy, ale działają uspokajająco.

Podróżując ze starszymi dziećmi, warto sprawić, aby lot samolotem był zabawą samą w sobie. Pobudzić ich ciekawość i kreatywność, jednocześnie odwracając uwagę od tego, co mogłoby wprowadzić je w stan zaniepokojenia. Jeżeli masz taką możliwość, pozwól dziecku usiąść przy oknie i obserwować świat z nowej perspektywy przez obiektyw aparatu.

Komfort to podstawa 

Podczas dłuższych lotów trzeba zadbać również o to, żeby zapewnić dziecku odpowiednie warunki do odpoczynku. Bez względu na to, jak ciekawe zajęcia zorganizujesz na czas podróży, w pewnym momencie pojawi się zmęczenie. W takim przypadku świetnie sprawdzi się kocyk. Możesz również wybrać wersję, będącą jednocześnie przytulanką, co uniemożliwi dziecku zrzucenie jej na podłogę podczas snu, a tym samym sprawdzi się idealnie w warunkach samolotowych.

Jeżeli maluch ma ulubione zabawki, bez których nie potrafi zasnąć, je także warto zabrać ze sobą. Obecność znajomych przedmiotów może wpłynąć na niego pozytywnie, przypominając mu środowisko, które zna i w którym, czuje się bezpiecznie. To pozwoli dziecku się uspokoić i wyciszyć.

Podróż samolotem nie taka straszna! 

Podróż z dzieckiem samolotem to często stresujące przeżycie, zarówno dla maluchów, jak i ich opiekunów. Odpowiednie przygotowanie pozwala jednak przewidzieć większość komplikacji, jakie mogą się pojawić, a tym samym zniwelować związany z nimi niepokój. Pozytywne nastawienie rodzica ma także bezpośredni wpływ na samopoczucie dziecka, które dodatkowo otoczone jego zapachem i znanymi sobie przedmiotami czuje się bezpiecznie. Warto zatem zatroszczyć się o każdy szczegół podróży jeszcze przed wylotem, aby była ona pozytywnym przeżyciem.

Przeczytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel