Hobby horsing co to i na czym polega
Istnieje spora szansa, że nic nie wiesz o dyscyplinie sportowej hobby horsing. W Polsce mało osób zna ten sport, jednak w krajach skandynawskich jest dość popularny. W skrócie można napisać, że hobby horse to zawody jeździeckie, podczas których zamiast prawdziwych koni wykorzystuje się głowy koni na kiju. Zawodnicy pokonują przeszkody na czymś, co u nas uchodzi raczej za zwykłe zabawki dla dzieci lub dekoracje.
Brzmi niezwykle? Wyobraźmy sobie, że w Finlandii nawet dorośli ludzie świetnie się bawią, kiedy udają, że jeżdżą na prawdziwych koniach. W Skandynawii głowy koni na kijach często są wykonywane ręcznie, dlatego mają sporą wartość. My proponujemy konie na kiju w cenach, które nie zrujnują portfela. Za około 100 zł można kupić zabawkę, która być może stanie się początkiem świetnej zabawy i niezwykłej pasji.
Hobby horse – jak kreatywnie wykorzystać konia na kiju?
Na pewno większość z was miała okazję zobaczyć koniki na kiju i pomyśleć o nich jak o zwykłych gadżetach, które dostarczają maluchom rozrywki, a potem lądują w szafie i tam już zostają na lata. I można się zdziwić.
Konik na kiju nie musi być chwilową zabawką czy ozdobą pokoju dziecka. Może stać się inspiracją do wielu ciekawych zajęć. Hobby horse to zabawa dla dzieci praktycznie w każdym wieku, chłopców i dziewczynek. W naszym sklepie znajdują się koniki na kiju dla młodszych dzieci (w wieku ok. 2-4 lata), jak i starszaków. Swoje wymarzone koniki znajdą miłośnicy pluszowych oraz drewnianych wersji.
Hobby Horse zawody
Trudno zorganizować prawdziwe zawody jeździeckie z okazji urodzin dziecka. Przyjęcie w stajni może być nie tylko kosztowne, ale również nieodpowiednie dla wielu maluchów. A jakby tak zorganizować urodziny o tematyce jeździeckiej z wykorzystaniem koni na kiju. Wyobraźmy sobie, że w ogrodzie, na polanie czy w lesie organizujemy imprezę, której motywem przewodnim są konie. Potrzebne są tylko odpowiednie gadżety i atrybuty jeździeckie. I wtedy powstaje mnóstwo pomysłów na konkurencje z konikami na kiju. Czyli prawdziwe hobby horse. Dzieci mogą pokonywać przeszkody, tańczyć lub po prostu biegać i bawić się z konikami.
Koniki na kiju mogą również gościć na imprezie inspirowanej Dzikim Zachodem. Zabawa w western z pewnością będzie ciekawsza, gdy dołączą do niej konie. Na przykład takie jak ten pluszowy koń na kiju, który przypomina zwierzęta widziane w filmach o szeryfach i kowbojach.
Plusem głowy konia na kiju jest to, że po imprezie nie będzie obrastać kurzem, ponieważ będzie można ją wielokrotnie wykorzystywać do najróżniejszych zabaw i na kolejnych imprezach.
Czy hobby horsing to sport
Obecnie wiele dzieci trudno zachęcić do aktywności fizycznej. Kiedy spacer, a nawet rower i hulajnoga nie są wystarczająco atrakcyjne, spróbujmy zachęcić dziecko do uprawiania hobby horse. O wiele tańsza i wygodniejsza rozrywka niż prawdziwe jeździectwo. Wystarczy koń na kiju, odrobina przestrzeni i już można trenować:
- skoki przez przeszkody;
- ujeżdżanie i opanowywanie różnych figur;
- western;
- cross.
Choć hobby horsing może sprawiać wrażenie niewinnej zabawy, to może być okazją do naprawdę intensywnej aktywności fizycznej. W krajach skandynawskich traktowany jest całkiem poważnie i zdobywa coraz większą popularność. Myślimy, że z czasem u nas również zyska sporo miłośników. Szczególnie że konie na kiju są coraz bardziej różnorodne i wymyślne.
Pomyślmy, że oprócz zwykłej radości hobby horse umożliwia również wykonywanie ćwiczeń usprawniających dużą motorykę, kształtujących umiejętności kontroli nad własnym ciałem, wyrabianie płynności ruchu. Zabawy z koniem na kiju to również świetna okazja do rozwijania orientacji w schemacie własnego ciała, zmysłu równowagi i koordynacji. Jeśli spojrzymy na to szerzej, to niewinna zabawka staje się naprawdę przydatnym sprzętem sportowym. Dziecko nawet nie zauważy, że podczas beztroskich zabaw trenuje i rozwija swoje ciało.
Pasja hobby horsing
Zdarza się, że dziecko marzy o swoim koniu lub chociaż jazdach konnych. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ wiąże się ze sporymi wydatkami i pochłania cenny czas. Nie zapominajmy o dzieciach z niepełnosprawnościami, dla których jazda konna jest zazwyczaj nierealna (za wyjątkiem hipoterapii). A konik na kiju jest zdecydowanie mniej problemowy, nie woła jeść, można go wszędzie zabrać, a nawet zapraszać do łóżka. Jeśli czujecie, że żywy koń to niezaspokojone pragnienie dziecka, zamiennik w postaci konika na kiju może je ukoić. A być może zostanie prawdziwym przyjacielem i pasją na lata.
Niezaprzeczalną zaletą hobby horsing jest to, że konikami na kiju można się bawić praktycznie wszędzie, bez żadnych większych przygotowań. Owszem, na świeżym powietrzu jest więcej możliwości do organizowania wyścigów, torów przeszkód. Jednak i w domu będziecie się świetnie bawić.
Być może dzięki nam spojrzeliście na głowy koni na kiju zupełnie z innej perspektywy. Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu, w którym obejrzycie różne modele tych fascynujących zabawek.
Przeczytaj również: