Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nasz maluch poznaje świat - zabawki sensoryczne

2018-10-21
Nasz maluch poznaje świat - zabawki sensoryczne

Po przyjściu na świat naszego dziecka na każdym kroku dbamy o jego prawidłowy rozwój fizyczny, emocjonalny i umysłowy. W swoich działaniach do wspólnych zabaw staramy się wpleść elementy pobudzające rozwój naszego malucha. Przedmioty, po które sięgamy, stanowią cenne narzędzie do pobudzenia zmysłów dziecka. Co kryje się pod nazwą zabawki sensoryczne? Postanowiliśmy przybliżyć rodzicom prawdziwą wartość i siłę oddziaływania na rozwój dziecka tych sensualnych przedmiotów.

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne są to przedmioty, których celem przewodnim jest kształtowanie prawidłowego rozwoju niemowlaka. Stymulacja rozwoju odbywa się na trzech płaszczyznach: emocjonalnej, fizycznej i umysłowej. Wśród podstawowych zmysłów, którymi włada człowiek, wyróżniamy zmysł: wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku.

Każda zabawka sensoryczna poparta jest wnikliwą analizą specjalistów, którzy każdy element przedmiotu dostosowują do potrzeb dzieci w określonym wieku. Wyróżniamy zabawki sensoryczne o różnej fakturze, barwie, twardości, zapachu, a nawet smaku. Pod tą przykrywką zabawy kryją się drogocenne wartości, dzięki którym nasz niemowlak zacznie poznawać świat z radością i zainteresowaniem.

Jakie zabawki sensoryczne wybrać dla niemowlaka?

Rozpoczynając poszukiwania zabawek sensorycznych dla dziecka zauważycie, że dany przedmiot może koncentrować się na kształtowaniu jednego zmysłu bądź pobudzać do pracy kilka z nich. Każda z tych zabawek jest dobra. Ważną natomiast kwestia jest zwracanie uwagi na przedział wiekowy, dla jakiego przedmioty są zalecane. Faktura może przybierać różne formy, począwszy od całkowicie gładkiej, puchatej, wyboistej, śliskiej, kończąc na szorstkiej w dotyku. Jeśli do tego zestawienia dodamy różne interesujące dźwięki w postaci szeleszczenia, piszczenia, czy grzechotania możemy być pewni, że podczas zabawy nasz smyk zaangażuje w działanie kilka zmysłów. Poniżej znajdziecie zestawienie najpopularniejszych i zabawek sensorycznych dla niemowlaków z podziałem na stymulację poszczególnych zmysłów.

Zmysł dotyku - dotyk działa cuda i sprawia, że nasze dziecko nie tylko czuje się bezpiecznie ale nabiera większej pewności siebie. Wisząca zabawka do wózka, czy zawieszka do samochodu to doskonały sposób na umilenie każdej podróży. Umieśćmy te przedmioty w zasięgu dłoni malucha, gdyż przyjdzie dzień, że pragnienie doznania dotyku zabawki i zaspokojenie ciekawości sprawi, że niemowlak sięgnie po swoją zdobycz. Kolejnymi uwielbianymi przez każde dziecko zabawkami są gryzaki o różnych formach i materiale (np. gryzaki silikonowe) oraz niezwykle popularne książeczki dla niemowląt. Spośród innych popularnych zabawek sensorycznych z tej kategorii z całą pewnością na uwagę zasługują: puzzle sensoryczne, maty edukacyjne, pluszaki, piłeczki i klocki i kule sensoryczne.


Zmysł wzroku - każde małe dziecko, jest wnikliwym obserwatorem. Dajmy mu więc powody do rozwoju tego jakże ważnego w życiu zmysłu. W tym przypadku doskonale sprawdzą się: drewniana karuzela nad łóżeczko, projektor i niezastąpiona mata edukacyjna. Ożywienie i duże zainteresowanie niemowlaków wywołują również lusterka sensoryczne. Starajmy się otaczać niemowlę barwną, zróżnicowaną kolorystyką. Niech to jednak będą kolory stonowane i przyjazne dla oczu naszego dziecka.

Zmysł słuchu - wielu rodziców, zupełnie niesłusznie odkłada czas zabawy instrumentami muzycznymi na późniejszy okres życia maluchów. Akordeon, bębenek, drewniane instrumenty muzyczne, czy cymbałki to wyśmienita zabawa dla całej rodziny. W naszych domach nie powinno zabraknąć również pozytywki dla dzieci. Jest to niezastąpione narzędzie do kształtowania percepcji słuchu u niemowlaków.

To tylko namiastka propozycji, które mogą zostać wykorzystane przez rodziców do kształtowania zmysłów najmłodszych. Warto zadbać o dostarczenie maluchom odpowiedniej dawki bodźców, które sprawią, że nasz niemowlak z zaangażowaniem będzie poznawał otaczający go wielki świat.

Przeczytaj również: 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel