Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki domek ogrodowy dla dzieci wybrać? Pomysły i porady.

2022-11-23
Jaki domek ogrodowy dla dzieci wybrać? Pomysły i porady.

Domek ogrodowy dla dziecka – dla jednych marzenie, dla innych fanaberia i zbędny wydatek. Jednak trudno sobie wyobrazić bardziej pożądaną zabawkę w dzieciństwie niż właśnie własny domek w ogrodzie. Budzi podziw młodszych i starszych dzieci, a nawet dorosłych. Idealny do najróżniejszych zabaw w samotności lub większym gronie. Jednak gdy przychodzi do konkretnego wyboru, pojawia się pytanie: jaki domek ogrodowy wybrać?

Czy kupić gotowy, czy zbudować samodzielnie? Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ do wyboru są najróżniejsze rodzaje w dość szerokim przedziale cenowym: od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czy taka inwestycja to nie przesada? Wiele zależy od naszego budżetu, ale również potrzeb.

Zróbmy zatem przegląd domków ogrodowych dla dzieci, a być może wybór stanie się prostszy.


 

Duże Plastikowe domki ogrodowe dla dzieci

Domki z tworzywa sztucznego (tzw. plastiku) to jedna z najtańszych opcji na rynku. Mają sporo oczywistych zalet, ponieważ są odporne na wilgoć, łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym dość lekkie i mobilne. Często się zdarza, że plastikowy domek ogrodowy gości nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie, większym balkonie, a zimową porą – również w pomieszczeniu. To bez wątpienia duży plus, ponieważ dzięki temu zabawka staje się całoroczna i można z niej korzystać na wiele sposobów. Warto podkreślić, że plastikowe domki ogrodowe z reguły są wybierane dla młodszych dzieci.

Duże Plastikowe domki ogrodowe dla dzieci
Ogrodowy domek dla dzieci z drewna

Ogrodowy domek dla dzieci z drewna

Plastikowe domki ogrodowe, pomimo swoich zalet, nie mają zwolenników wśród rodziców zwracających uwagę na ochronę środowiska, jakość i estetykę. Ich potrzeby spełniają jednak modele z drewna np. drewniane domki ogrodowe KidKraft. Producent ma dobrą renomę wśród klientów, dlatego na pewno warto zainteresować się jego ofertą.

Drewno pod wieloma względami jest przyjaźniejsze dla dzieci i ładniej się prezentuje. Domki z drewna często pełnią rolę mini placu zabaw, ponieważ mają wiele ciekawych dodatków. Jednak największą zaletą drewnianych domków ogrodowych dla dzieci jest bardzo realistyczny wygląd, co sprawia, że dzieci czują się w nich „jak w prawdziwym domu”. Mogą się schronić przed słońcem lub deszczem, ugotować obiad z piasku lub zaprosić sąsiadów na przyjęcie.

Domki ogrodowe dla dzieci z drewna są trwałe i stabilne, dlatego bez problemu wytrzymują zimowe spadki temperatury. Nie warto się bać dużych gabarytów, ponieważ jeśli przyjrzymy się domkowi KidKraft, to zauważymy, że wbrew pozorom montaż takiej konstrukcji nie jest trudny.  W przypadku zmiany planów można go szybko rozmontować, schować lub zmienić miejsce. Jest to atrakcyjniejsza opcja niż duży domek montowany na stałe. Nie zawsze musi być to być typowy domek z dachem i oknami, ponieważ równie świetnej zabawy dostarczają domki w mniejszych wersjach.

Pomysł na domek ogrodowy dla dzieci

W tym miejscu dochodzimy do trzeciego rozwiązania, czyli domków ogrodowych dla dzieci, które są połączeniem drewna, plastiku i innych materiałów. Na ogół główna konstrukcja zbudowana jest z drewna, a pozostałe materiały stanowią urozmaicenie. Dzięki temu domek jest trwały, stabilny i wizualnie ciekawy dla dzieci.

Domek ogrodowy nie musi być pustą przestrzenią do zagospodarowania, ponieważ może być już w pełni wyposażony i przygotowany do zabawy. Tu z pewnością warto zwrócić uwagę na domek ogrodowy KidKraft, w którym znajduje się mnóstwo dodatków w postaci pojemników, krzesełek, półek itp. Wszystko ze sobą współgra i nie trzeba się martwić o dodatkowe wyposażenie. Kolejna ciekawa i trochę inna propozycja to domek w formie fortecy. Nie ma klasycznej formy domku, ale za to pozwala na aktywną zabawę i trenowanie różnych umiejętności.

Jeśli rodzice planują, by domek ogrodowy stanął na lata, warto rozważyć najdroższą opcję, czyli obiekt, któremu bliżej do prawdziwego domu czy altany działkowej. Z takiego domku z pewnością ucieszy się i młodsze i starsze dziecko, ponieważ można w nim nie tylko się bawić, ale nawet spać. Wadą są wysokie ceny, które często zbliżają się do 10 tys. zł. Ponadto budowa takiego domku to prawdziwa inwestycja, która wymaga odpowiedniej przestrzeni. Duży drewniany domek ogrodowy będzie musiał na dłużej wpasować się w przestrzeń ogrodu. Jednak z pewnością dostarczy mnóstwo radości na lata. Świetny pomysł dla rodzin wielodzietnych, w których z zabawki będą korzystać następne pokolenia.

Pomysł na domek ogrodowy dla dzieci
Jak urządzić domek ogrodowy dla dzieci

Jak urządzić domek ogrodowy dla dzieci?

Zabawa jest podstawową aktywnością dziecka, podczas której nie tylko beztrosko spędza czas, ale również przyswaja i trenuje mnóstwo umiejętności, czyli przygotowuje się do dorosłego życia. Dzieci potrafią się bawić w każdej sytuacji, wykorzystując zarówno zabawki, jak i przypadkowo napotkane przedmioty, np. kamienie, patyki itp.

Obowiązkiem rodziców czy opiekunów jest zorganizowanie dzieciom przestrzeni, w której obrębie mogą podejmować różnorodne zabawy swobodne. Do nich zaliczają się tzw. zabawy tematyczne, które polegają na odgrywaniu ról zaobserwowanych w otaczającej rzeczywistości. Stąd biorą się uwielbiane przez dzieci zabawy w dom, sklep, szpital itp. Warto proponować dzieciom zabawki urozmaicające zabawy tematyczne, dzięki czemu radość z odgrywania roli jest jeszcze większa. Zestaw małego lekarza, wózek dla lalki i inne akcesoria pomagają wierniej odtwarzać rzeczywistość. A domek tworzy jeszcze więcej okazji do niezapomnianych, a przy okazji bardzo rozwijających zabaw.

Jak samemu zrobić domek ogrodowy dla dzieci, czy warto to zrobić?

Pewnie, że warto, ponieważ będzie to świetna przygoda i satysfakcja. Całkiem sporo rodziców decyduje się na budowę domku dla dzieci, ponieważ dzięki temu mogą trochę zaoszczędzić, a przy okazji zbudować obiekt w pełni zaspokajający ich potrzeby. Tak jest przynajmniej w marzeniach, ponieważ budowa domku to spora inwestycja czasu, pieniędzy i nerwów. Niezbędny jest choćby podstawowy projekt narysowany na kartce. A to już zadanie dla osób, które mają minimalne pojęcie o budownictwie. Pamiętajmy, że domek musi być przede wszystkim bezpieczny, dlatego nie może być zbitką przypadkowych desek i gwoździ.


Budowę domku od podstaw zalecamy osobom, które wiedzą, na czym to polega i zdają sobie sprawę, że jest to zadanie na co najmniej 2, 3, a może i więcej tygodni. Jeśli nie chcemy ryzykować, to bezpieczniej kupić gotowy produkt, który finalnie będzie nie tylko atrakcyjniejszy wizualnie, ale również tańszy. Będzie przemyślany od strony technicznej i praktycznie gotowy do zabawy. Z pewnością łatwiej będzie go sprzedać w przyszłości i odzyskać część pieniędzy.

Jak samemu zrobić domek ogrodowy dla dzieci

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając domek ogrodowy dla dzieci?

Kupując domek ogrodowy dla dzieci, warto się zastanowić nie tylko nad transportem, ale również możliwością montażu. Domek z pewnością nie przyjedzie w całości i będzie wymagał złożenia. Czy poradzimy sobie samodzielnie, czy będziemy potrzebować pomocy fachowca?

Równie ważne jest miejsce, w którym taki domek stanie. Przestrzeń może dość mocno ograniczać, dlatego warto to wcześniej przemyśleć. Musi być odpowiednio duża i bezpieczna. Domek warto postawić w takim miejscu, by z jednej strony mieć bawiące się dzieci „na oku”, z drugiej dać im trochę swobody i samotności.

Weź pod uwagę, że domek ogrodowy powinien spełnić potrzeby szybko rosnącego dziecka. Prawdopodobnie nie planujesz zakupu na jeden sezon, także pomyśl o wymiarach domku, szerokości i wysokości drzwi oraz okien. W środku powinno być tyle miejsca, by dziecko mogło się swobodnie bawić.

Podsumujmy, co warto wziąć pod uwagę, wybierając domek ogrodowy dla dzieci:

• Rodzaj materiału: plastik, drewno, tkanina, mieszany;

• Wielkość;

• Stabilność;

• Łatwość montażu/demontażu;

• Mobilność;

• Rodzaj wyposażenia;

• Sposób czyszczenia, konserwacji;

• Sezonowość;

• Cenę;

• Wiek, liczbę dzieci.

 

Przeczytaj również: 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

pixel