Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać idealne łóżeczko dla niemowlaka?

2020-01-31
Jak wybrać idealne łóżeczko dla niemowlaka?

W skali życia niemowlaka rok to cała wieczność. W tym okresie niemowlę potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, które zapewniają mu czułość i bliskość rodziców oraz przyjazne otoczenie. Na początku prawdopodobnie najwięcej czasu spędzi na przemian, w objęciach rodziców i własnym łóżeczku. Dlatego tak ważny jest staranny wybór tego mebla.

Bezpieczeństwo podstawą w planowaniu łóżeczka dla niemowlaka

Kupując łóżeczko niemowlęce, kierujcie się nie tyle wyglądem, ile wygodą i bezpieczeństwem. Design jest ważny, ale zostawmy to na koniec. Pamiętajmy, że ok. 40% wypadków dzieci ma miejsce w domu. Choć dotyczy to raczej dzieci po drugim roku życia, to i w łóżeczku niemowlęcia może się wiele zdarzyć.

Choć na rynku dostępne są różne rodzaje łóżeczek, najlepszym rozwiązaniem wydaje się takie tradycyjne z drewnianymi szczebelkami. Łóżeczko turystyczne może się nie sprawdzić na co dzień, gdyż trudno się z niego wyciąga niemowlaka, a starszak będzie się denerwował, że nic nie widzi przez materiał.


W drewnianym łóżeczku nie powinno być żadnych drzazg, wystających śrubek i innych niewykończonych elementów. Każda część musi być idealnie gładka i bezpiecznie przymocowana. Warto również pomyśleć o ustawieniu łóżeczka niemowlęcego, ponieważ powinno być ono z dala od okna, grzejnika i elektrycznych urządzeń.


Przyjemność dla zmysłów

Niemowlę intensywnie czuje zapachy, z czasem dźwięki oraz kolory. Łóżeczko niemowlęce musi być wykonane z bezpiecznych materiałów, dlatego powinno się unikać takich, które są pokryte toksycznymi farbami czy lakierami. Opary nie tylko drażnią zmysły węchu, ale również wchłaniają się przez delikatną skórę. 

W skórze dziecka znajdują się receptory przekazujące informacje dla rozwijającego się mózgu dziecka. Największe znaczenie ma dotyk opiekunów, bez którego niemowlę nie będzie się prawidłowo rozwijało. Ale przyjemność sprawia również kontakt z miękkim i delikatnym materiałem. Zadbajcie zatem oto, by łóżeczko niemowlęce było wykonane z gładkich, łagodnie zakończonych elementów, a w środku znajdowały się przyjemne w dotyku materac, pościel, kocyk i zabawki.

Kolory drewnianego łóżeczka niemowlęcego również są ważne. W początkowej fazie życia stymulująco na mózg działają kontrastujące i jaskrawe barwy. I takie warto pokazywać dziecku, ale raczej na zabawkach, w książeczkach czy obrazkach. Łóżeczko, z którym dziecko ma kontakt niemal cały czas, powinno już być w stonowanym kolorze, gdyż nadmiar bodźców powoduje zmęczenie, płaczliwość i problemy ze snem.

Dopasowanie do wieku

Szczególną ostrożność powinno zachować, gdy dziecko kończy pierwsze półrocze, ponieważ, choć wciąż jest niemowlakiem, to zaczyna się przekręcać, chwytać za łóżeczko i wspinać. Niektóre dzieci w wieku 6 miesięcy potrafią nawet samodzielnie usiąść, wspomagając się barierkami. Jeżeli nie zamierzasz inwestować w kilka łóżeczek, najlepiej od razu wybrać takie, które ma regulowaną wysokość materaca i możliwość wyjmowania szczebelków. Wraz z rozwojem dziecka, można obniżać materac, a potem wyjąć szczebelki, by mogło swobodnie wychodzić, zamiast próbować wyskakiwać górą.


Zasada jest taka, że jesteśmy o krok przed dzieckiem, by nie okazało się, że pomyśleliśmy o bezpieczeństwie dopiero po wypadku.


W przypadku wcześniaków, ale nie tylko, warto pomyśleć o tzw. łóżeczku dostawnym, które umożliwia spanie tuż przy łóżku rodziców. Po ściągnięciu boku usuwamy barierę, co umożliwia przytulanie lub karmienie dziecka w nocy. Tego typu łóżeczko niemowlęce przydaje się również dzieciom odczuwającym silny lęk separacyjny i nielubiącym spać z dala od mamy czy taty. Z jednej strony śpi się obok dziecka, a z drugiej przyzwyczaja do własnego miejsca i zapewnia należyte bezpieczeństwo.

Wygodne spanie

Materac powinien być atestowany, dopasowany do wieku i wagi niemowlaka. Tu nie ma żadnych wątpliwości. Najczęściej polecane są materace wykonane z naturalnych tworzyw, wypełnione wkładem z kokosa i gryki. Zdania są tu jednak podzielone, ponieważ według niektórych te materiały są alergizujące, gromadzą kurz oraz robaki. Na drugim miejscu są materace lateksowe, wykonywane z oddychających i elastycznych tworzyw dopasowujących się do ciała dziecka. Każdy materac ma swoje wady i zalety, dlatego warto się zastanowić i podjąć własną decyzję. Z pewnością na materacu nie powinno się oszczędzać, gdyż od niego zależy zdrowy i bezpieczny sen dziecka.

Dodatkowe wyposażenie łóżeczka

Z uwagi na to, że początkowo niemowlaka przewija się niemal non stop, to warto pomyśleć o tymczasowej nadstawce z przewijakiem. W ten sposób przebieranie dziecka będzie łatwiejsze i wygodniejsze. Baldachim, materiałowe ochraniacze służą głównie celom dekoracyjnym. Można je mieć, ale nie trzeba, zwłaszcza że zbierają kurz i wymagają częstego prania. Kilkumiesięczne dziecko uwielbia obserwować otoczenie, a wszelkie zasłony będą mu to utrudniały. Na ochraniacze boczne można się zdecydować, gdy w pomieszczeniu są przeciągi lub dziecko jest wyjątkowo ruchliwe i stale się uderza w szczebelki. Wiosną i latem może się przydać moskitiera chroniąca przed komarami i innymi owadami.

Dla bezpieczeństwa początkowo powinno się również zrezygnować z poduszek i kocyków na rzecz wygodnych śpiworków. Dzięki temu dziecko przypadkiem nie nakryje sobie twarzy, nie odkryje się, ani nie zaplącze.

Idealne łóżeczko dla niemowlaka

To takie, które jest bezpieczne, wygodne i dopasowane do wieku i rozwoju dziecka. Dla noworodka idealna jest kołyska lub kosz mojżesza. Starszemu wypada już zapewnić większą przestrzeń i sprawić łóżeczko, które będzie mogło wykorzystywać do ok. 3 lat. Na szczęście są łóżeczka wielofunkcyjne, które można przebudowywać. Najpierw jest kołyska na płozach, potem tradycyjne łóżeczkiem niemowlęce. Z czasem można z niego zrobić wygodne łóżko dla dwu, trzy latka, który potrafi już samodzielnie wstać i wyjść.

 

 

Czy łóżeczko dla niemowlaka jest w ogóle potrzebne?

Są różne teorie. Jedni rodzice i specjaliści uważają, że niemowlaki mogą, a nawet powinny spać w łóżku rodziców. Inni sądzą, że to może zagrażać ich bezpieczeństwu, spowodować uduszenie czy nagłą śmierć łóżeczkową. Trudno rozstrzygać o słuszności którejś z nich, ale pewne jest to, że łóżeczko niemowlęce przydaje się każdemu rodzicowi. W końcu dziecko ma drzemki również w dzień, a rodzic czasami musi je zostawić na kilka chwil w bezpiecznym miejscu. W takich sytuacjach łóżeczko jest niezastąpione.

Łóżeczko dla niemowlaka – dostawiane, 3w1, turystyczne czy tradycyjne?


Wybór łóżeczka dla niemowlaka dostarcza sporo emocji. W końcu chciałoby się, by nasze ukochane dziecko spało i odpoczywało w meblu idealnym. Prawdopodobnie idealne łóżeczko dla niemowlaka nie istnieje, ale można zawsze wybrać takie do maksimum spełniające potrzeby dziecka i rodziców.

Łóżeczko niemowlęce turystyczne

Jak sama nazwa wskazuje, łóżeczko turystyczne wykorzystuje się w podróży. Niektórzy decydują się na nie jako alternatywa dla tradycyjnego łóżeczka. Jego zaletą jest łatwość składania, lekkość, mobilność i stosunkowo niska cena. Tego typu łóżeczka są dość praktyczne, ponieważ z łatwością można je przestawiać, a z czasem zrobić kojec do zabawy dla starszego dziecka. Sprawdzi się w małym, wynajmowanym mieszkaniu albo jako zapasowe łóżeczko u niani czy babci.

Do wad łóżeczka turystycznego zaliczymy fakt, że jest głębokie i dość ubogo wyposażone. Nie ma tam szuflad, a materac często znajduje się na samym dnie, co utrudnia wyciąganie i przewijanie niemowlaka. W pierwszych miesiącach życia dziecko jest wyciągane z łóżeczka co chwilę, dlatego łatwo nabawić się bólu pleców. Z pomocą może tu przyjść nadstawka z przewijakiem, którą montuje się na górze. Do takiego łóżeczka można również dokupić baldachim, ochraniacze itp. Ale czy wtedy po prostu nie lepiej zainwestować w tradycyjne łóżeczko niemowlęce?

Tradycyjne łóżeczko niemowlęce

Klasyczne, ze szczebelkami, z eleganckimi dodatkami, idealnie dopasowane do stylu pokoju. Tak na ogół wyobrażamy sobie pierwsze łóżeczko dla niemowlęcia. Może być proste, bez ozdób lub z rozczulającym baldachimem. Najważniejsze jednak jest to, że powinno być bezpieczne dla dziecka, stabilne i wykonane z naturalnych materiałów. Najlepsze są łóżeczka z regulowaną wysokością materaca, ponieważ dzięki temu rosną wraz z dzieckiem. Łóżeczko tradycyjne jest również trwałe (o ile zostało wykonane z dobrych materiałów), a na dole można zamontować szufladę.

Do wad klasycznego łóżeczka niemowlęcego zaliczymy to, że jest to mebel dość ciężki, zajmujący sporo miejsca. Ponadto klasyczne łóżeczko z reguły może być za duże dla noworodka. Dopiero po jakimś czasie będzie lepiej dopasowane do wieku i wagi. Koszt zakupu i wyposażenia łóżeczka może być kosztowny, ale na szczęście nie trzeba inwestować w drogie gadżety i ograniczyć się do samej ramy i materaca. Dziecku w zupełności to wystarczy.

Łóżeczko dostawiane do łóżka

Tak określa się łóżeczko z wysuwanym lub ściąganym bokiem, co pozwala na przystawienie go do łóżka rodzica. W ten sposób tworzy się wspólna część do spania. Dziecko jest blisko rodziców i może być karmione na boku przez matkę. Łóżeczka dostawiane są mniejsze, dzięki temu zajmują mniej miejsca w pokoju i bez problemu można je przestawiać w różne miejsca. Dostępne są modele na kółkach i z płozami.Trudno wskazać wady łóżeczka dostawianego, gdyż po założeniu bocznej ścianki, wygląda tak samo jak tradycyjne łóżeczko. Ale prawdopodobnie będzie przydatne tylko przez pewien czas, gdyż dziecko szybko z niego wyrośnie.

Łóżeczko niemowlęce wielofunkcyjne

Tego typu drewniane łóżeczka dla niemowlaka jest bardzo przyszłościowe, ponieważ np. pełni funkcję komody z przewijakiem, łóżeczka niemowlęcego i łóżka dla starszego dziecka. Jest to mebel zbudowany z rozkładanych elementów, które w zależności od kombinacji tworzą pożądany kształt. Dla noworodka i niemowlaka komoda z przewijakiem, dla roczniaka łóżeczko ze szczebelkami, a dla starszego dziecko zwykłe łóżko z boczną ramą. Istnieją warianty 3w1, 5w1 czy nawet 7w1.

Zaletą jest uniwersalność, praktyczność i oszczędność pieniędzy, ale warto zauważyć, że po kilku latach takie łóżeczko może przestać się podobać lub pasować do wystroju pokoju. Ponadto wszystkie elementy zajmują dużo miejsca i trzeba je gdzieś przechowywać.

Różnorodność łóżeczek dla niemowlaków może wprowadzać trochę zamieszania, ale wystarczy spisać swoje potrzeby, możliwości i ułożyć plan. Jako rodzice, zadajcie sobie kilka pytań:

•      Czy dziecko będzie miało swój pokój?

•      Jeśli tak, to czy pokój będzie duży?

•      Czy często podróżujecie?

•      Jaki macie budżet?

•      Które cechy łóżeczka są dla Was najważniejsze?

I problem z wyborem łóżeczka dla niemowlaka rozwiąże się w zasadzie sam.


Jak praktycznie wyposażyć łóżeczko niemowlęce?

Pierwszy i najważniejszy mebel dziecka to właśnie łóżeczko niemowlęce. Wyobrażacie sobie, by mogło go zabraknąć w pokoju dziecka? No nie. Nie ważne, czy to będzie kosz mojżeszowy, kołyska, łóżeczko turystyczne czy tradycyjne. Trzeba je kupić. A jak już się kupi, to co jeszcze przyda się do takiego łóżeczka dla niemowlaka? Sprawdźmy!

Schowki

Aż trudno uwierzyć, ale niemowlak musi mieć całkiem sporą kosmetyczkę, tonę ubrań, pieluchy i różne inne gadżety. Trzeba mieć miejsce, by to przechowywać. Przyda się szuflada pod łóżeczkiem, nadstawka na łóżeczko oraz pojemniki zawieszane na ramie. Dzięki temu maksymalnie wykorzystasz przestrzeń wokół łóżka i wszystko zawsze będzie pod ręką. Jeżeli obok łóżeczka nie można ustawić komody czy przewijaka, warto pomyśleć o koszyku na niezbędne akcesoria, pieluszki, waciki, chusteczki, kremy itp. Taki koszyk można z łatwością przestawiać, położyć na chwilę w łóżeczku, czy nawet zostawić go tam na stałe.
 
Pościel

Na początek niemowlakowi nie przyda się klasyczna kołdra z poduszką. Są zbyt obszerne i niebezpieczne. Uważa się, że dziecko do pierwszego roku życia powinno spać bez poduszki. Wystarczy włożyć pod materac zwinięty kocyk, dzięki czemu główka będzie lekko uniesiona. Zamiast kołdry i kocyka wybierz praktyczny śpiworek, który szczelnie okrywa dziecko od szyi w dół. 

Z czasem można pomyśleć o tradycyjnej pościeli do łóżeczka dla niemowlaka. Lekka kołdra i płaska poduszka powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów. Najlepiej, gdy poszewki są bawełniane. Niewskazany jest poliester, wiskoza i inne sztuczne tkaniny, w których dziecko będzie się nadmiernie pocić. Materac

Materac jest bardzo ważny, ponieważ w dużym stopniu wpływa na jakość snu i odpoczynku. Nie może być wykonany z toksycznych lub alergizujących tworzyw. Musi być elastyczny i delikatnie dopasowywać się do ciała dziecka. W łóżeczko niemowlęcym będzie sporo miejsca na zabawy, turlanie się, dlatego warto wybrać taki materac, który szybko się nie zniszczy i nie zmieni kształtu. Dziecko nie może się w nim zapadać.

Zabawki


Też muszą być. Na początek idealna będzie karuzela zawieszona nad łóżeczkiem, zabawki odtwarzające szumiące dźwięki. Niemowlakowi niewiele potrzeba do szczęścia i zabawy, ale z czasem przychodzi czas, że trzeba mu kupić jakieś bardziej skomplikowane zabawki, grzechotki, układanki czy klocki. Sporo pierwszych zabawek można też zrobić samodzielnie. Nie trzeba przypominać, że zabawki dla niemowlaka muszą być bezpieczne, dostosowane do wieku, z odpowiednimi atestami i certyfikatami. Nie doprowadź jednak do tego, by łóżeczko niemowlęce było przeładowane gadżetami czy pluszakami, gdyż jest to dość niebezpieczne.

 Co jeszcze przyda się w łóżeczku dla niemowlęcia?

Można uznać, że materac, schowki, pościel i zabawki to najpotrzebniejsze akcesoria, bez których trudno by było się obejść w pierwszych miesiącach życia dziecka. Teoretycznie można dokupić jeszcze mnóstwo innych dodatków, np. piękny baldachim, urocze poduszeczki, projektor wyświetlający obrazy na suficie, ochraniacze i inne mniej lub bardziej przydatne przedmioty.

Zachęcamy również do rozważenia zakupu zestawu monitorującego oddech dziecka. Niektórym dzieciom jest on po prostu niezbędny. Monitoring oddechu wskazany jest dzieciom z wadami serca, padaczką, cukrzycą, problemami z oddychaniem, wcześniakom, noworodkom z niedotlenieniem okołoporodowym, niską masą urodzeniową i małą punktacją w skali Apgar. Jest to sprzęt, który nigdy nie zaszkodzi, a może dosłownie uratować dziecku życie.

Kupuj rozsądnie!

Przed zakupem warto jednak się zastanowić, czy nie kupujecie rzeczy zbędnych i czy nie zagracicie pokoju i przestrzeni wokół dziecka. Jeżeli mieszkacie w małym mieszkaniu, tym bardziej zwracajcie uwagę na dobre wykorzystanie każdego centymetra pokoju. W pierwszych dwóch, trzech latach życia dziecka szybko przybywa mu mnóstwo nowych rzeczy. Rodzina i znajomi obdarowują na potęgę, sąsiadki pozbywają się za małych ubranek i zbędnych gadżetów, a i rodzice nie mogą się powstrzymać w sklepie na widok kolejnego misia.

Wyposażając łóżeczko dla niemowlaka, kierujecie się tymi zasadami:

•      bezpieczeństwo dla dziecka;

•      wygoda dla opiekunów;

•      praktyczność i mobilność;

•      estetyka.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci w wybraniu łóżeczka dla swojego wyczekiwanego malucha. To bardzo ważne, by zapewnić dziecku wygodny, długi i bezpieczny sen, który jest podstawą prawidłowego rozwoju w pierwszych latach życia.

Przeczytaj również:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel