Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Krzesła i stoliki dla dzieci – to musisz wiedzieć przed zakupem

2021-05-13
Krzesła i stoliki dla dzieci – to musisz wiedzieć przed  zakupem

Stolik i krzesło to jedne z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych mebli – również przez dzieci. Prędzej czy później niemal każdy rodzic staje przed dylematem: jaki stolik i krzesła kupić do pokoju dziecięcego ? Czym się kierować, na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, które możesz zadać podczas wyboru stolika i krzeseł dla dzieci.

W jakim wieku dziecko potrzebuje stolika i krzesła? 

Dzieci mają to szczęście, że do rozpoczęcia edukacji szkolnej nie muszą spędzać wielu godzin w przymuszonej pozycji siedzącej. Wręcz wskazane jest, by jak najdłużej i jak najwięcej bawiły się w ruchu, na podłodze i miały pełną swobodę działania. Pierwsze meble w postaci stolika i krzesełka warto sprawić w momencie, kiedy dziecko będzie w stanie samodzielnie na nich usiąść, czyli gdy skończy ok. 1,5 roku. Początkowo raczej będą ozdobą pokoju, jednak z czasem dziecko zacznie podejmować próby zabaw przy stoliku i odpoczynku na krześle. Nie można jednak do tego zmuszać, a jedynie zachęcać.

Stolik i krzesła powinny znajdować się w dostępnym miejscu, by dziecko mogło z nich korzystać w dowolnej chwili, kiedy ma na to ochotę – do zabawy, rysowania. Z drugiej strony powinno się stopniowo uczyć, że niektóre czynności wymagają korzystania z krzesła i stolika – np. spożywanie posiłków. Im wygodniejsze i praktyczniejsze meble zapewnimy, tym chętniej będzie z nich korzystać. Dziecko, podobnie jak dorosły, nie będzie miało chęci siadania na niewygodnym, chybotliwym i nieestetycznym krześle.

Meble dla dziecka, nie dla rodzica 

Przed kupnem stolika i krzesła dla dziecka, warto spojrzeć na świat jego oczami i mieć świadomość, na jakim etapie rozwoju aktualnie się znajduje. Im młodsze dziecko, tym większa niezgrabność ruchowa, problemy z utrzymaniem równowagi, wiotkość ciała i trudności z utrzymaniem prawidłowej pozycji siedzącej. W skrócie można to podsumować, że dziecko potrzebuje mebli dostosowanych do wieku, umiejętności, wzrostu i wagi. Przede wszystkim muszą zapewniać wygodę i bezpieczeństwo, dlatego w żaden sposób nie powinny ograniczać swobody ruchów. Dzieci są w ciągłym ruchu, nawet w czasie siedzenia, dlatego krzesło musi umożliwiać zajęcie wygodnej i ergonomicznej pozycji. Stolik i krzesła dla dzieci powinny mieć stabilne nogi, tak by nawet w czasie „wiercenia się” nie chybotały się i przewracały. Warto zwrócić uwagę na to, by podczas siedzenia na krześle stopy swobodnie opierały się o podłogę.

W stoliku jednym z ważniejszych elementów jest blat, który jest narażony na częsty kontakt z wilgocią, kredkami, farbami, żywnością. Dlatego musi być raczej solidny, łatwy do mycia. Brzegi powinny być łagodnie zakończone. Niedopuszczalne są wystające śrubki, ostre kanty, drzazgi i inne niebezpieczne elementy. Stolik powinien mieć na tyle duży blat, by dziecko chętnie i spontanicznie inicjowało przy nim różne czynności, np. rysowało, układało puzzle, budowało z klocków itp.

Nie zapominajmy także o zdrowiu, ponieważ nieodpowiednie krzesła i stoliki dla dzieci niekorzystnie wpływają na układ mięśniowo-kostny, powodując nadmierne zmęczenie, a z czasem także skrzywienie kręgosłupa.

Dzieci szybko rosną, dlatego oczywiste jest, że najchętniej kupilibyśmy meble, które posłużą co najmniej kilka lat. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ trudno zaprojektować krzesła i stoliki, które będą odpowiednie zarówno dla rocznego dziecka, jak i pięciolatka. Rozwiązaniem mogą być stoliki i krzesła z regulowaną wysokością, które rosną wraz z dzieckiem, jak np. model Pinio Klips.

Podstawowe zasady wyboru stolików i krzeseł dla dzieci 

Podczas wyboru stolika i krzeseł nie kierujmy się swoimi upodobaniami, a potrzebami dziecka. Nie chodzi tylko o estetykę, ale również o funkcjonalność. Nowoczesne, designerskie meble upiększą pokój, ale w praktyce mogą się okazać bezużyteczne, a nawet niebezpieczne. Obecnie mamy tendencje do kupowania mebli minimalistycznych, monochromatycznych, które postrzegamy jako nowoczesne i eleganckie. Ale czy na pewno dziecko podzieli nasze zdanie? Czy nie wolałoby mieć kolorowych, „zwyczajnych” mebli, których nie będzie się obawiało zniszczyć, porysować? Idealnie, kiedy uda nam się znaleźć meble łączące walory estetyczne, pasujące do stylistyki wnętrza i przyjazne dziecku.

Jeśli mamy problem z dopasowaniem krzesła i stolika dla dziecka, to warto zwrócić uwagę, by:

•      siedzisko nie było zbyt miękkie i zapadające się;

•      dziecko nie musiało siedzieć zgarbione, z zaokrąglonymi plecami;

•      nogi nie zwisały ani nie były podkulone – stopy powinny płasko spoczywać na podłodze;

•      można było swobodnie sięgnąć do stolika, oprzeć się na łokciach lub przedramionach;

•      pod blatem stolika znajdowała się przestrzeń do swobodnego ruchu nóg.

Plastikowe czy drewniane? 

Plastikowe stoliki i krzesła dla dzieci mają tę zaletę, że są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Z kolei stolik i krzesło dla dziecka drewniane są naturalne, a przez to przyjaźniejsze dla zdrowia, trwałe i bardziej eleganckie. Ostatecznie wiele zależy od jakości wykorzystanych materiałów i wykończenia. Przykładowo drewno sosnowe jest najtańsze i najpopularniejsze, jednak cechuje się raczej małą odpornością na wilgoć, jest podatne na zarysowania i pękanie. To sprawia, że może długo nie wytrzymać w towarzystwie energicznego i mało uważnego kilkulatka.

Alternatywą dla mebli drewnianych są modele wykonywane z płyt MDF, które jakością i wyglądem nie ustępują drewnie. Często są nawet trwalsze, praktyczniejsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Krzesła i stoliki dla dzieci z atestem – co to znaczy? 

Każdy mebel, a w szczególności ten przeznaczony dla dzieci, powinien spełniać odpowiednie standardy jakości i bezpieczeństwa. Wcale nie rzadkie są sytuacje, kiedy naturalne, drewniane meble dla dzieci pokrywa się szkodliwymi dla zdrowia farbami i lakierami.

Jeśli klient chce mieć pewność, że wybiera meble odpowiednie dla dzieci, powinien zwrócić uwagę, czy pochodzą od pewnego producenta, który przestrzega norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Ze względu na konkurencyjność na rynku wielu producentów zabiega nie tylko o standardowe atesty typu „CE” (spełnianie wymagań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, które obowiązują w UE), ale również certyfikaty potwierdzające, że meble spełniają wymogi ekologiczne, przy ich produkcji eliminuje się toksyczne materiały. Dzięki temu mamy pewność, że stoliki i krzesła są w pełni bezpieczne dla dzieci, a ich produkcja nie szkodzi nadmiernie środowisku.

Alergikom polecamy meble z rekomendacją PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego).

Stolik i krzesło – nie tylko do siedzenia 

W ofercie stolików i krzeseł dla dzieci znajdziemy nie tylko klasyczne meble do siedzenia. Ciekawą opcją są np. krzesła bujane, na których można się bawić i odpoczywać. Kołysanie ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój – działa rozluźniająco, uspokajająco, wspiera rozwój mowy, koordynacji i koncentracji. Można zatem połączyć przyjemne z pożytecznym.

Równie interesujące są stoły i krzesła z półkami, schowkami, skrzyniami. Szczególnie przydatne w małych pokojach, ponieważ można zyskać sporo miejsca. Oprócz tego dziecko ma zawsze pod ręką swoje ulubione zabawki, książki lub przybory plastyczne.

Zobaczmy również ten drewniany stolik, który jednocześnie jest planszą do kreatywnej zabawy. Raz jest klasycznym kolorowym stolikiem, a innym razem zmienia się w dżunglę, w której można ustawiać zwierzęta, budowle z klocków, tory, drogi czy pojazdy. Rzadko które dziecko przejdzie obok niego obojętnie.

Mając na uwadze względy estetyczne, najlepiej od razu zdecydować się na zestaw stolik krzesło dla dzieci. Zestaw od tego samego producenta gwarantuje, że nie musimy się martwić ani dopasowaniem kolorystycznym, ani wielkościowym.

Decyzja należy do Ciebie. 

Na zakończenie przypomnimy, że o pierwszym stoliku i krzesłach warto pomyśleć, gdy dziecko skończy 1-1,5 roku. Meble powinny być dopasowane do potrzeb dziecka,  zapewniać bezpieczeństwo i pełną swobodę ruchów, kreatywności i ekspresji twórczej. Pamiętajmy, że meble będą służyły przede wszystkim zabawie i odpoczynkowi.

Zapraszamy do obejrzenia różnych zestawów krzeseł i stolików dla dzieci. Oferta jest bardzo różnorodna, dlatego wierzymy, że każdy wybierze meble idealne dla swojego dziecka.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel