Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gry edukacyjne dla dzieci, czyli idealny sposób na naukę przez zabawę

2018-08-02
Gry edukacyjne dla dzieci, czyli idealny sposób na naukę przez zabawęW dobie Internetu i wszechobecnego dostępu do elektronicznych gier i zabaw, już od najmłodszych lat dzieci opanowują umiejętność biegłego poruszania się w wirtualnym świecie. Tradycyjna forma edukacji przez zabawę bardzo często zostaje odstawiona na drugi plan, a w najgorszym przypadku - zapomniana w ogóle. Tylko od nas, rodziców zależy jakimi narzędziami będzie posługiwać się nasze potomstwo na co dzień. To opiekunowie kładą nacisk na poszczególne formy zabawy i wybierają metody służące rozwojowi ich dzieci. Czy rzeczywiście tradycyjne, pokoleniowe sposoby poznawania kolorów, kształtów, cyfr czy liter powinny zostać zastąpione przez licznie powstające aplikacje mobilne dla najmłodszych użytkowników tabletów i smartfonów? Przekonajmy się, jakie wartości niesie za sobą nauka przez zabawę z wykorzystaniem tradycyjnych gier edukacyjnych.

Zalety gier edukacyjnych:

  • rozwijają mowę,
  • uczą przestrzegać reguł i zasad,
  • wspomagają naukę liczenia, kalkulowania, grupowania,
  • pomagają postawić pierwsze kroki w nauce kształtów, kolorów i liter,
  • rozwijają percepcję, koncentrację,
  • pobudzają koordynację wzrokowo-ruchową,
  • kształtują sprawność manualną,
  • wzmacniają więzi rodzinne,
  • dają poczucie bliskości,
  • kształtują umiejętności społeczne (cierpliwość, akceptacja przegranej, radość z wygranej, współdziałanie, współzawodnictwo, rywalizacja).

Gry edukacyjne a wiek dziecka

Przy wyborze gier edukacyjnych pamiętajmy, aby skrupulatnie dobrać rodzaj gry do wieku i możliwości naszego dziecka. Zbyt wysokie podniesienie poprzeczki i stawianie wygórowanych oczekiwań może bowiem, zamiast zmotywować do działania, przynieść odwrotny skutek, zniechęcając nasze dziecko do wspólnej zabawy. Gry edukacyjne mają najczęściej następujący podział:

1. Gry dla najmłodszych - 1+/ 2+
2. Gry dla przedszkolaków - 3+/ 5+
3. Gry dla dzieci w wieku szkolnym - 6+

Oczywiście, jeśli nasze dziecko świetnie radzi sobie z przestrzeganiem reguł i zasad oraz stopniem trudności gier przeznaczonych dla innej kategorii wiekowej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z trudniejszych gier już teraz. Najważniejsze, aby przy zakupie gry edukacyjnej kierować się wiedzą o aktualnym poziomie rozwojowym dziecka. Gra ma być przede wszystkim ciekawa. Nie może nudzić naszych dzieci, nie powinna ich stresować i zniechęcać.

Propozycje ciekawych gier edukacyjnych

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji gier edukacyjnych, które nie tylko korzystnie wpłyną na rozwój umysłowy, ale z całą pewnością wzbudzą zainteresowanie i ciekawość małych odkrywców.

1. Gra, moje ABC (5+) - stanowi jedną z propozycji gier edukacyjnych stworzoną w celu nauki alfabetu i utrwalania poznanych już liter. Nieskomplikowane i zrozumiałe zasady gry zachęcają i motywują do działania.

2. Magnetyczna książka układanka z alfabetem (3+) - to kolejna propozycja ukierunkowana na poznanie i utrwalenie alfabetu oraz samodzielne układanie pierwszych wyrazów. Dodatkowo metoda ta może być wykorzystana do nauki języka angielskiego. 

3. Gra twarzy (3+) - jest to jedna z metod mająca bardzo korzystny wpływ na rozwój emocjonalny naszych dzieci. Poznanie swoich emocji, świadome nazywanie ich, to niezwykle ważne cechy, które budują wartości emocjonalne i społeczne najmłodszych już dzieci. Uczmy dzieci poznawać swoje emocje, nie tłumiąc ich wyrażania.

4. Zgadywanka - macanka (3+) - zabawa rozwijająca wyobraźnię dla całej rodziny. Wkładanie rąk do tajemniczych otworów prowadzących do woreczka z nieznanym przedmiotem to chwile przepełnione śmiechem i ekscytacją. Wachlarz możliwości jest ogromny, dzięki czemu nasze dziecko ma możliwość poznania wciąż to nowych wyrazów i nazw przedmiotów.

5. Kalambury - gra rodzinna mimiczne kalambury (6+) - kto z nas nie zna tej formy wyśmienitej zabawy? Kalambury są znane i lubiane od pokoleń nie tylko przez dzieci, ale i przez dorosłych. W zestawie znajdziemy aż 120 różnych kart, dzięki czemu w zabawie może wziąć udział cztery, a nawet więcej osób. Mimiczne kalambury to doskonałe uzupełnienie spotkania rodzinnego, przyjęcia urodzinowego i innych spotkań okolicznościowych. Gwarancja śmiechu i dobrej zabawy. Kalambury to jedna z tych propozycji gier edukacyjnych, która nigdy się nie nudzi, zdobywając rzeszę swoich wiernych fanów. Warto do nich dołączyć. 

6. Nauka kształtów z Misiem (2+) - propozycja gry edukacyjnej dla najmłodszych odkrywców. Poznawanie i nazywanie otoczenia za pomocą dołączonych ilustracji, nauka kolorów i kształtów to niepodważalne zalety tej metody spędzania wolnego czasu. Możemy być pewni, że tematyka, sposób i forma wykonania tej pomocy dydaktycznej wzbudzi ciekawość i motywację do działania w naszych maluchach.

7. Nauka dodawania - gra edukacyjna (4+) - pierwsze kroki w samodzielnym wykonywaniu prostych zadań matematycznych to główny cel tej zabawy. Dzięki trzem poziomom trudności mamy możliwość dostosowania nauki do aktualnych umiejętności naszego dziecka. Ta łatwa i zrozumiała gra edukacyjna sprawi, że nauka liczenia stanie się przyjemną czynnością wykonywaną przez nasze dzieci. 

Kierujmy mądrze rozwojem naszych dzieci, bo w pierwszych latach ich życia to właśnie my stanowimy główne źródło ich wiedzy i inspiracji. Korzystajmy więc z pomocy edukacyjnych, stworzonych przez profesjonalistów, z myślą o rozwoju naszych pociech. Żaden szklany ekran nie zastąpi namacalnych przedmiotów. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z zabawką, stanowiącą jednocześnie idealną pomoc dydaktyczną.

Zobacz także nasze inne wpisy:
Zabawki, które ucząc - bawią, gry dla dzieci

Rozwijamy zmysł artystyczny


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018

Polecane

Lotto dotykowe - gra edukacyjna, DJ08129-Djeco - zabawki rozwojowe

Lotto dotykowe - gra edukacyjna, DJ08129-Djeco - zabawki rozwojowe

115,10 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 110,37 zł/1szt.Cena regularna 128,00 zł brutto/1szt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel