Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zabawki z naturalnych materiałów

2018-04-12
Zabawki z naturalnych materiałów

Półki w sklepach z zabawkami uginają się pod zabawkami różnego rodzaju. Wielu rodziców gubi się w takiej różnorodności i nie wie, w jaki sposób dokonać wyboru. Czasem stają oni przed dylematem, czy wybrać grająco-śpiewającą zabawkę z plastiku, czy drewniane zabawki, zdecydowanie prostsze i mniej zwracające na siebie uwagę. Zobaczmy, dlaczego większość specjalistów od rozwoju dzieci poleca zabawki z naturalnych materiałów.

Siła tkwi w prostocie

Często słyszy się rodziców narzekających na to, że ich dzieci w ogóle nie bawią się zabawkami. Nowe zabawki interesują je tylko przez chwilę, a zaraz potem lądują na półce, a dziecko idzie się bawić patykami, kamykami czy garnkami i potrafi w ten sposób spędzać naprawdę dłuuugie godziny. Dlaczego tak się dzieje?

Ano dlatego, że patyk, kamyk czy garnek daje szerokie pole do wykorzystania w kreatywny sposób. Patyk raz może być długopisem, innym razem pistoletem, a jeszcze kiedy indziej może posłużyć do budowy szałasu. Podobnie kamyk, który raz zamieni się w samochód, innym razem w klocek do budowy domku, a jeszcze kiedy indziej w latający pojazd kosmiczny. Jednakże patyki czy kamienie nie są zbyt bezpieczne dla maluchów, dlatego warto podsunąć im zabawki drewniane dla dzieci.

Są one wykonane w taki sposób, że dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy. Nie mają one ostrych i niewyrównanych krawędzi, dzięki czemu zabawa nimi będzie bezpieczna. Zabawki z drewna są proste, dzięki czemu wyobraźnia dzieci zostaje pobudzona i mogą one bawić się tak, jak chcą, a nie tak, jak wymyślił producent danej zabawki, ograniczając rolę dziecka do wciskania odpowiednich przycisków. Klocki drewniane dają szansę na rozwój wyobraźni przestrzennej, uczą planować swoje działania, pokazują związki przyczynowo-skutkowe. To wszystko jest konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka, więc grzechem by było z takich możliwości nie skorzystać.

Bezpieczne i ekologiczne

Wspomnieliśmy już wyżej o tym, że zabawki drewniane są bezpieczne dla dzieci. Chcemy jednak nieco rozwinąć ten temat, bo nie chodzi tylko o to, że mają one gładkie krawędzie. Chodzi również o to, że są zdecydowanie trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. Drewniany klocek czy inną zabawkę zdecydowanie trudniej złamać niż zabawkę z plastiku. Gdy plastik zostaje uszkodzony, to krawędź pozostaje ostra, co niestety dyskwalifikuje zabawkę pod względem bezpieczeństwa. Zabawka nadaje się wyłącznie do śmieci.

Drugą kwestią związaną z bezpieczeństwem jest fakt, iż zabawki drewniane są naturalnego pochodzenia. Do ich produkcji nie używa się chemii, dzięki czemu bezpiecznie mogą się nimi bawić dzieci w każdym wieku. Niestety w przypadku zabawek plastikowych takiej pewności nie mamy, bo znane są głośne afery związane z toksycznością zabawek, i to również tych znanych światowych producentów.

Kupowanie zabawek z drewna ma jeszcze jeden wymiar. Mamy tu na myśli ekologię, którą można pokazać w kilku różnych aspektach. Po pierwsze przy produkcji nie używa się szkodliwej dla środowiska chemii. Po drugie zabawki drewniane są zdecydowanie trwalsze niż zabawki plastikowe, dzięki czemu mogą służyć latami, bez większego uszczerbku dla ich stanu. Dzięki temu nie trafiają zbyt szybko na wysypisko i nie powiększają góry śmieci. Po trzecie, zabawki z drewna są biodegradowalne, więc nawet jeśli już ulegną zużyciu, to ich rozkład trwa dużo krócej niż zabawek z tworzyw sztucznych.

A Wy za co najbardziej lubicie zabawki drewniane?

Przeczytaj również: 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel