Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wartość zabawy w wychowaniu dziecka. Nauka życia przez zabawę

2018-07-24
Wartość zabawy w wychowaniu dziecka. Nauka życia przez zabawę

Wychowanie dziecka, metodyka, sposoby i zasady postępowania, wszystko to w rzeczywistym świecie, staje się teorią trudną do zrealizowania, gdy stoimy w obliczu co raz to nowych obowiązków wychowawczych. Przychodzi moment w życiu każdego rodzica, gdy zadaje sobie pytanie: Jak mam nauczyć moje dziecko być dobrym, a zarazem dzielnym i silnym? Jak przygotować go do prawdziwego życia i przekazać mu cenne wartości? Jak pokierować go już od najmłodszych lat, by szedł właściwą drogą? Odpowiedzi nie trzeba szukać zbyt daleko. Wystarczy choć przez chwilę pomyśleć kategoriami naszych najmłodszych. Nie inaczej bowiem, jak przez zabawę każdy rodzic ma niepodważalną możliwość wprowadzenia wartości moralnych w życie swojego dziecka.

Przekazanie cennych wartości przez zabawę - edukacja przez zabawę

W dzisiejszym świecie wiecznej pogoni za szczęściem i dobrobytem, często zapominamy o pokazaniu dziecku, już w pierwszych latach jego życia tego, co bezcenne i wartościowe. Szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, przyjaźń, miłość, czy sprawiedliwość, to tylko niewielka ilość wartości, którymi warto zarażać dziecko każdego dnia. Najbardziej trafnym sposobem zdobycia nowej, nieznanej wiedzy i umiejętności jest zabawa z dzieckiem i wspólna edukacja przez zabawę. Umiejętne wykorzystanie zainteresowań malucha i wplecenie w jego codzienne rytuały nuty cennych wartości to niezastąpiony element wychowania. Czy to będzie gra do nauki emocji, czy też książki edukacyjne dla najmłodszych, przekaz zawsze będzie ten sam - nauka życia przez zabawę.

Bohater z bajki i filmu - dobry sposób przekazania cennych wartości

Odgrywanie ról - teatrzyki dla dzieci - niewątpliwie jest to jeden z ciekawszych, a zarazem bardzo owocnych sposobów na naukę cennych wartości i dostrzeżenie cech osobowości, które warto pielęgnować. Wachlarz możliwości jest w tym przypadku ogromny. Dziś jesteś dobrym bohaterem, tym uczynnym, pełnym odwagi i poczucia więzi z bliskimi, jutro odgrywasz rolę czarnego charakteru, budzącego trwogę i strach. Jak myślisz, które wartości są bardziej pożądane i które postacie wzbudzają u Ciebie ciepłe uczucia? Tego wszystkiego uczy się nasze dziecko, podczas zabawy w teatrzyk z pacynkami, teatrzyk cieni czy też poprzez samodzielne odgrywanie ról.
 
Prawdziwa moc słowa - książki edukacyjne i bohaterzy z bajek. Ten z pozoru prosty sposób przekazu cennych wartości potomstwu, jest wykorzystywany przez wszystkich rodziców od pokoleń. Bajki, opowieści, historie, opowiadania i legendy to drogocenne skarby, których poznanie zaowocuje piękną postawą naszych dzieci w przyszłości. Przykład stanowi, chociażby mały buntownik - Pinokio. Ofiarując dziecku książkę czy pluszową maskotkę Pinokio wprowadzimy dziecko w świat tej niesamowicie opowiedzianej historii, która pozwala zrozumieć maluchom konsekwencje, jakie niesie za sobą kłamstwo i zbytnia naiwność. Uczy ostrożności i poszanowania miłości i troski, którą obdarzają nas bliscy. Pinokio, choć tak niedoskonały w swoim postępowaniu i występkach, to jednak prawdziwy, pokazujący realny obraz otaczającego nas świata. Ten mały breloczek na klucze Pinokio czy pluszowa maskotka przypominać będą naszemu dziecku, każdego dnia losy małego bohatera z książki przeczytanej wspólnie z rodzicem. Kto z nas nie zna małego, nieporadnego misia - Kubusia Puchatka? Prawdziwa moc przyjaźni, nauka budowania bliskości, więzi i szacunku. Historia pulchnego misia, choć z pozoru prosta i frywolna, w rezultacie ukazuje wartość prawdziwej przyjaźni.


Każda przyjęta przez rodziców metoda wychowawcza i zasady postępowania prowadzą zawsze do głównego założenia - nauka przez naśladownictwo. Czy więc będzie to bohater z ulubionej bajki, czy codzienna postawa nas - dorosłych, jest to najlepszy sposób na przekazanie cennych wartości naszym dzieciom już od pierwszych miesięcy ich życia. Warto sięgać po zabawki edukacyjne, książki i inne pomoce, które w przyjemny i zrozumiały dla maluchów sposób przybliżą im wartości moralne, tradycje i właściwe postępowanie w określonych sytuacjach życiowych. Pozwólmy naszym dzieciom samodzielnie decydować, który bohater jest im bliski, z którą postacią i jej zachowaniem się utożsamiają. Otwórzmy dzieciom drogę do dokonywania samodzielnych wyborów w postępowaniu, bo tylko na zasadzie prób, popełnianych błędów i własnych doświadczeń, możliwe jest docenienie prawdziwych, cennych wartości przez nasze maluchy.

Przeczytaj również: 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel