Dowiedz się, dlaczego każde dziecko powinno poznać grę Kubb – szachy wikingów
Kubb to szwedzka gra plenerowa, w którą podobno kiedyś grali wikingowie. Dlatego niektórzy nazywają ją „szachy wikingów”. W rzeczywistości ma niewiele wspólnego z szachami. To klasyczna gra zręcznościowa, której głównym celem jest zbicie pionków i króla. Każde dziecko powinno poznać Kubb, o czym przekonasz się za chwilę.
U nas Kubb nie jest bardzo popularna, jednak zawsze można to zmienić. Naprawdę warto przyjrzeć się grze bliżej, ponieważ gwarantuje ekscytującą zabawę i wciąga na długie godziny. Jest to gra uniwersalna, ponieważ można stopniować poziomy trudności w zależności od wieku i możliwości graczy. Choć można kupić grę w tradycyjnej odsłonie, na rynku istnieje wiele wersji, często ulepszonych lub dedykowanych młodszym dzieciom. Na przykład Kubb z cyframi, Kubb z obrazkami, Kubb w wersji mini. W rzeczywistości to ta sama gra, z trochę zmienionymi detalami.
Szachy wikingów – zasady gry
Pierwszym krokiem jest rozłożenie drewnianych bloczków/pachołków/słupków, które przypominają kręgle. Mogą różnić się wielkością, kształtem, czy kolorem, jednak ich przeznaczenie jest takie same. W tradycyjnym zestawie gry Kubb znajduje się: 10 drewnianych bloczków, 1 król, 6 kołków i 4 narożne słupki. Istnieją również zestawy Kubb z 12 bloczkami oraz takie, w których znajdziemy tylko bloczki i kołki, na przykład Gra Kubb Active.
Grę rozgrywa się na prostokątnej powierzchni, która staje się czymś w rodzaju boiska. Najlepsze podłoże to piasek lub trawnik. Wielkość powierzchni grania można dostosować do potrzeb i umiejętności graczy. Standardowe wymiary boiska do gry w Kubb wynoszą 8m x 5m. W przypadku grania hobbystycznego nie ma potrzeby trzymać się sztywnych reguł, ponieważ utrudni to grę. Pole gry zaznacza się słupkami narożnymi i dzieli na dwa równe pola, po jednym dla każdej z drużyn. W jednej drużynie może być od 1 do 6 graczy. Każda drużyna ustawia swoje bloczki w jednej linii. Pośrodku znajduje się król. Celem gry jest zbicie wszystkich bloczków przeciwnika przy pomocy kołków. Na koniec można zbić króla, co oznaczana wygraną. Jednak drużyna, która strąci króla przed zbiciem wszystkim bloczków – przegrywa. Istnieje kilka wariantów gry, z różnymi zasadami i ustawianiem bloczków. Podczas Mistrzostw Świata w Kubb często są one zbyt skomplikowane dla dzieci i amatorów, dlatego warto skupić się na podstawowym celu gry, czyli zbiciu pachołków przeciwnika i króla.
Kubb – dlaczego dzieci powinni w nią grać?
Kubb sprawia wrażenie prostej gry plenerowej, w rzeczywistości ma duży wpływ na kształtowanie wielu obszarów rozwoju dzieci i młodzieży. Jako typowa gra ruchowa i zręcznościowa przede wszystkim wyrabia umiejętności związanie z rzucaniem. By wygrać, potrzebna jest także pewna strategia oraz umiejętność oceniania odległości, kierunku i siły rzutu. Szachy wikingów to zabawa, podczas której trenuje się sprawność motoryczną i manualną, rozwija mięśnie i koordynację ruchową. Dziecko uczy się poznawania i opanowywania ruchów własnego ciała. Nie każdy rzut od razu będzie celny, co zachęca do analizowania swoich ruchów i zastanawiania się: jak trzeba rzucić, by trafić? Z czasem udaje się coraz lepiej zharmonizować ruchy, co zwiększa szansę na wygraną.
Siła mięśni i sprawność ruchowa to nie jedyne umiejętności rozwijane podczas gry w Kubb. Szachy wikingów to również gra, podczas której kształci się zmysł wzroku, pamięć, uwagę, obserwację, wyobraźnię i myślenie przestrzenne. Wszystko dlatego, że trzeba szacować siłę i kierunek rzutu. Czy rzucić mocniej, czy słabiej? Który bloczek trafić? Podczas grania nasuwa się wiele pytań. Kubb to gra oparta na ruchu i rywalizacji, dlatego dzieci uczą się zasad współdziałania w grupie, umiejętności przegrywania. Jednym słowem uspołeczniają się, poznają siebie i innych. Pamiętajmy, że stopień trudności w grze powinien być dostosowany do wieku i możliwości dziecka. Na ogół nie jest wskazana zbyt duża różnica wieku pomiędzy przeciwnikami.
Zestawy do gry w Kubb dla dzieci – jaki wybrać?
Na polskim rynku istnieje sporo różnych zestawów gry Kubb. Na pewno warto wybierać te najbardziej zbliżone do wersji oryginalnej, czyli składające się z bloczków wykonanych z drewna. Występujące różnice w kształtach i kolorach nie wpływają na jakość gry, dlatego można kierować się własnymi upodobaniami. Dzieciom warto wybrać pachołki z cyframi lub obrazkami, które świetnie się sprawdzają dla początkujących graczy. Nie zapominajmy również o tym, że do zestawu powinien być dołączony worek lub torba, dzięki temu elementy nie zgubią się i łatwo będzie je transportować. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy cię do zagrania w Kubb. To naprawdę świetna i rozwijająca gra, nie tylko dla dzieci.
Przeczytaj również: