Darmowa dostawa od 249,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Puzzle i układanki - jak wpływają na rozwój dziecka

2018-04-12
Puzzle i układanki - jak wpływają na rozwój dziecka

Dzieciństwo to czas nieustannego odkrywania, eksperymentowania i doskonalenia swoich umiejętności. To, co my uważamy za zabawę, dla dzieci jest nieustannym stymulatorem do rozwoju. Każda zabawa ma wpływ na rozwój dziecka, i to zarówno ten na poziomie intelektualnym czy emocjonalnym, jak i motorycznym. Przyjrzyjmy się zatem uważniej, jak puzzle i układanki wpływają na rozwój dziecka.

Stymulacja rozwoju mózgu

Puzzle dla dzieci doskonale stymulują rozwój mózgu. Rozwija się umiejętność koncentracji, wyobraźnia przestrzenna oraz logiczne myślenie. To ważne elementy rozwoju dziecka, które w przyszłości są odpowiedzialne za umiejętności matematyczne i myślenie logiczne.

Dopasowywanie kolejnych elementów układanki pozwala nauczyć się rozpoznawać kształty, zaplanować sekwencję zdarzeń oraz przewidzieć skutki swoich działań. To również nauka kreatywności i poszukiwania rozwiązań, bo próbując włożyć fragment układanki we właściwe miejsce, dziecko szuka sposobu, w jaki uda mu się to zrobić. To wtedy zauważa, że element można ułożyć w różny sposób i kreatywnie próbuje tę wiedzę wykorzystać.

Już pierwsze układanki dla najmłodszych, w których należy rozpoznać jedną z podstawowych figur geometrycznych, pozwalają zauważyć najprostsze zależności i stymulują rozwój półkul mózgowych. Maluch podczas zabawy zauważa, że kreatywność ma swoje granice i kwadratowy klocek, mimo największej kreatywności, nie stanie się okrągły. To cenna wiedza, która przyda mu się jeszcze wielokrotnie w przyszłości. Im wcześniej dziecko zacznie się bawić układankami różnego rodzaju, tym lepiej będzie stymulować mózg, co w przyszłości ułatwi mu naukę w szkole.

Ćwiczenie motoryki małej


Układanie i dopasowywanie kolejnych kawałków do siebie wspomaga nie tylko rozwój mózgu, ale również pozytywnie wpływa na rozwój motoryki małej. To bardzo ważny element w rozwoju dziecka, bo dobrze rozwinięta motoryka mała pozwala w przyszłości uniknąć problemów w szkole. Jest ona bowiem konieczna do opanowania pisania.

W trakcie układania dziecko musi chwytać kolejne elementy, obracać je w palcach, by potem precyzyjnie włożyć je w odpowiednie miejsce. To początkowo może być dość trudne, dlatego należy wybrać takie puzzle dla dziecka, by rozmiar elementów był dopasowany do jego wieku. Na początek świetnie sprawdzają się układanki drewniane z uchwytami, które łatwo jest uchwycić w małe paluszki. Potem wraz z wiekiem, gdy dziecko rozwija swoje umiejętności, elementy układanki mogą być coraz mniejsze.

Wiara we własne możliwości

Puzzle i układanki mają ogromny wpływ również na sferę emocjonalną dziecka. W trakcie układania maluch uczy się cierpliwości, a gdy uda mu się ułożyć puzzle w całości, może cieszyć się z osiągniętego sukcesu. To korzystnie wpływa na rozwój wiary we własne możliwości, uczy wytrwałości i radzenia sobie z porażkami. Dziecko zauważa, że nieudane dopasowanie fragmentu układanki to nie koniec świata, lecz warto próbować dalej, podejmując kolejne próby, by w końcu ułożyć układankę w całości i odnieść sukces.

Przeczytaj również: 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018

Polecane

pixel